České Budějovice - Teplotní rozdíl mezi nejchladnějším a nejteplejším dnem letošního roku v Jihočeském kraji činil 76,4 stupně Celsia.
Největší mráz teploměr ukázal 6. února na šumavské Jezerní slati, kde zaznamenali hodnotu -39,4 stupně, nejparnější den měli 20. srpna ve Vráži na Písecku. Tam rtuť vystoupala na 37,0 stupně Celsia, uvedla Svatava Křivancová z pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích.
Podle ní byl rok 2012 teplotně i srážkově nadnormální. Zatímco průměrná celoroční teplota v minulých letech se pohybovala kolem osmi stupňů Celsia, letos činí zhruba o stupeň více. "Na desetinu přesný údaj ještě neznáme, protože prosincová statistika není k dispozici," uvedla Křivancová.
Letošní celoroční průměrnou teplotu ovlivnily leden a březen. Přestože jde o zimní měsíce, byly v porovnání s minulými roky teplejší. "Průměrná teplota se pohybovala dva až tři stupně nad dlouhodobým normálem," řekla.
Zatímco leden a březen zimnímu počasí příliš nepřály, únor se nesl ve znamení extrémních mrazů. Nejnižší teplotu zaznamenali meteorologové na stanici Perla poblíž Jezerní slati u Kvildy na Prachaticku 6. února. Ale velké mrazy pak sevřely celý region především 13. a 14. února.
"Z hlediska dlouhodobé statistiky byl únor v porovnání s minulými roky o čtyři až pět stupňů pod normálem," řekla Křivancová.
Rok 2012 byl z pohledu počasí rozmanitý i z jiných důvodů. Meteorologové například zaznamenali přízemní mrazíky třeba i 18. května, kdy v Českých Budějovicích naměřili -4,9 stupně Celsia.
Neobyčejně velký počet dní v letních měsících se zase nesl ve znamení extrémních bouřek a přívalových dešťů. Několikrát také jihočeské území zasáhlo silné krupobití. Největší srážky byly 28. července, tehdy na Kleti spadlo 105 milimetrů vody, což způsobilo povodeň v Rájově a poničení komunikace mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem.