Česko zasáhlo nejvíc blesků za deset let a extrémní déšť. Na radarech byl bow-efekt

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 8. 2023 16:32
V bouřce, která v sobotu večer a v noci na neděli přecházela přes Česko, byly výjimečné především úhrny srážek v krátké době. Na Šumavě napršelo za půl hodiny i přes 50 milimetrů srážek. Takových mimořádných, tedy extrémních bouřek, jsou podle meteoroložky Jany Hujslové jednotky za rok. Výjimečná byla i blesková aktivita, podle serveru In-pocasi.cz uhodilo 84 tisíc blesků, nejvíce za deset let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

"Přes Česko přecházelo pásmo jak velmi silných i extrémně silných bouřek. Doprovázené byly nárazy větru někde i přes 90 kilometrů za hodinu, ale i extrémními srážkami, ty byly hodně výjimečné," řekla Jana Hujslová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejvyšší úhrny za krátkou dobu zaznamenali meteorologové v jižních Čechách. Celkově ale za sobotu a neděli naměřili nejvyšší úhrn 101 milimetrů na stanici Nýdek, Filipka na Frýdecko-Místecku. Podle Hujslové to bylo kombinací dvou vln bouřek, první zasáhla region už v sobotu přes den, další pak v noci.

Právě vysoké úhrny srážek v krátké době zaměstnaly hasiče, jezdili nejen k následkům silného větru, ale také k čerpání vody. Hasiči v souvislosti s bouřkou vyjížděli k více než tisícovce případů, od večera do nedělních sedmi hodin zaznamenali 1101 technických pomocí. Je to téměř trojnásobek dlouhodobého denního průměru všech výjezdů. Nejvíce hasiči zasahovali v souvislosti s bouřkami v Jihočeském kraji, na Vysočině a v krajích Moravskoslezském a Olomouckém.

Situace podle meteorologů začala intenzivními supercelami, které například v Bavorsku produkovaly až šesticentimetrové kroupy. "Postupně ale došlo ještě mimo naše území k jejich sloučení a tvorbě rozsáhlejšího konvektivního systému, který se začal velmi rychle prohýbat ve směru postupu a mohutnět. Vytvořil tak typickou radarovou signaturu tzv. bow-echa (od slova luk)," uvedli meteorologové.

Bow echo podle nich v sobotu večer přešlo českou část - jižní Čechy, části Vysočiny a později vstoupilo na Moravu, kde už jeho tvar nebyl tak kompaktní. "Nečekaně pak ale systém opět zesílil na prahu Slezska, kde opět nabyl typických znaků bow-echa," sdělili na Facebooku.

Kvůli následkům bouřky bylo v Česku v neděli ráno bez dodávek proudu přes 30 tisíc odběratelů. Zemědělskému družstvu z Kokor na Přerovsku poničila bouřka zhruba desetinu rozlohy chmelnic, škoda je odhadována nejméně na 25 milionů korun. Popadané stromy komplikovaly i provoz na železnici, ráno byla podle Správy železnic doprava na hlavních koridorech stabilizovaná kromě tratě z Českých Budějovic na Linec.

Prudké bouřky s přívalovými dešti způsobily škody i v Polsku a na Slovensku.

Jen v Polsku napočítaly hasičské sbory od soboty do nedělního rána kolem 2700 zásahů, jak uvedl zpravodajský kanál TVN24. Obzvlášť zasažené bylo Podkarpatské vojvodství na jihovýchodě země, kde bylo v sobotu brzy večer odpojeno od elektřiny více než 78 000 domácností ve městě Debica a okolí, protože všechna čtyři vedení vysokého napětí vedoucí do regionu selhala ve stejnou dobu.

Evakuována proto musela být jednotka intenzivní péče v městské nemocnici a několik pacientů převezli do jiných nemocnic. Podkarpatské vojvodství také hlásilo nejméně pět zraněných při nehodách souvisejících s počasím. V sousedním regionu Malopolsko bylo podle hasičů poškozeno kolem 150 střech domů, z nichž více než 30 vítr zcela strhnul. Podobné škody hlásily i další polské regiony.

Kvůli popadaným stromům nebo záplavám byla uzavřena i důležitá silniční spojení na Slovensku, zejména na severu země. V sobotu večer bylo bez proudu více než 40 000 domácností. Vzhledem k tomu, že důležitá vedení vysokého napětí vedou horskými lesy, je někdy zdlouhavé se k místu poškození vedení vůbec dostat, uvedla s odvoláním na dodavatele elektřiny agentura TASR.

Video: Klima, konflikty i nedostatek zdrojů. Do pohybu se dá ještě víc lidí, varuje vědkyně Suchá

Spotlight Aktuálně.cz - Lenka Suchá | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy