Exsoudce Čonka neprováděl nezákonné lustrace, uvedla policie

ČTK ČTK
8. 7. 2015 14:55
Autor trestního oznámení Slováček tvrdil, že se mu Čonka svěřil, že lustrace určitých osob prováděl. Policie případ odložila.
Soudce, ilustrační foto
Soudce, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Policie odložila trestní oznámení na již bývalého soudce Romana Čonku. Informovala o tom šéfka Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 10 Václava Nováková.

Čonka čelil podezření, že zneužil svou pravomoc, když údajně nezákonně lustroval konkrétní lidi v Centrální evidenci stíhaných osob. Podle policistů se však trestný čin nestal.

Nejvyšší správní soud Čonku letos zbavil funkce za manipulování se spisy a účelové protahování trestních řízení.

Trestní oznámení podal na svého někdejšího podřízeného předseda Obvodního soudu pro Prahu 6 Martin Slováček. Na případ v únoru upozornila Mladá fronta Dnes, podle níž vyšlo při kárném řízení s Čonkou mimo jiné najevo, že se stýkal s člověkem z kriminálního prostředí a že je na něj vedena exekuce kvůli nesplácené hypotéce přesahující 1,1 milionu korun.

Soudce prý ale především podle Slováčka čtyřikrát nezákonně lustroval ze soukromých důvodů své známé v rejstříku stíhaných.

Protikorupční policie případ odložila

"Ptáte-li se, jestli tyto informace prodával, tak to nevím. Netušíme, proč to dělal. Nebyl schopný na naše otázky reagovat. Pouze nám řekl, že lustroval osoby, které měly vyhrožovat nějakému jeho kamarádovi. Toto jeho vyjádření však znělo velmi nedůvěryhodně a nepravděpodobně. Podali jsme proto trestní oznámení," řekl Slováček v únoru MF Dnes.

Případem se zabývala protikorupční policie pro podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. Nakonec ale Čonku neobvinila.

"Věc byla policejním orgánem odložena s tím, že nejde o podezření z trestného činu. Dozorová státní zástupkyně toto rozhodnutí akceptovala," uvedla bez dalších podrobností Nováková.

Kárný senát dříve určil, že Čonka pochybil v celkem 78 případech tím, že účelově prodlužoval řízení.

Navíc například vydal trestní příkaz a poté dal kanceláři soudu pokyn k jeho vymazání z elektronického systému i k jeho odstranění ze spisu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy