Exšéf špiónů: BIS o ztrátě dat věděla, neudělala nic

Sabina Slonková
26. 10. 2007 10:18
Před poslanci dnes vypovídal Karel Randák

Praha - Bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák tvrdí, že už v roce 2005 upozornil "konkurenční" tajnou službu BIS, že jí unikla citlivá data. Služba ale varování nijak nedbala.

Vyplynulo to z dnešní Randákovy výpovědi před poslaneckou komisí pro kontrolu BIS, která už dva týdny vyšetřuje únik tajných informací z této zpravodajské služby.

Pokud by se Randákova slova potvrdila, byl by to zlom v dosavadním vyšetřování. BIS už totiž přiznala, že jí data unikla. Tvrdí ale, že už je má pod kontrolou a při záchranné misi postupovala vždy podle zákona.

Jestliže má ale Randák pravdu, znamenalo by to, že BIS únik informací tajila. Tomu nasvědčují i vyjádření předchozích premiérů, kteří Aktuálně.cz potvrdili, že žádné upozornění od BIS nedostali, ač by měli.

"Informace, které nám podal pan Randák, byly velmi cenné. Nyní si chceme počkat na vyjádření premiéra a naše další šetření, abychom mohli jasně odpovědět na otázku, kdy se BIS o úniku dozvěděla a co přesně potom dělala," uvedl šéf poslanecké komise Jeroným Tejc (ČSSD).

Randák několik let řídil civilní rozvědku, z postu jej loni odvolala vláda Mirka Topolánka.

Premiér Topolánek vyčkává

Premiér Mirek Topolánek, který jako jediný má možnost vstoupit do jakýchkoli dokumentů a získat o úniku plastický obrázek, doposud k aféře nezaujal žádné stanovisko. Nejprve tvrdil, že si vůbec není jistý, zda nějaké informace utekly, pak se překvapivě nechal slyšet, že o tom ví už dávno ještě z doby, kdy nebyl premiér. S oficiálním vyjádřením vyčkává podle svých slov na to, až svou práci skončí sněmovní komise.

Topolánka chtěli poslanci vyslechnout tento týden, premiér už měl ale plný harmonogram. Příští týden zase nebude komise v plném počtu, tudíž nemůže zasedat. Slyšení premiéra se tak chystá až na přespříští týden.

BIS únik dat potvrdila

Na únik informací z BIS upozornil před dvěma týdny deník Aktuálně.cz. O týden později to nakonec potvrdil i šéf civilní kontrarozvědky Jiří Lang. Případ ale zatím nemá žádné vyústění, doposud nebyl vůbec nikdo potrestaný.

O strategické informace - včetně superutajovaných, které se týkaly i spolupracovníků BIS - přišla služba před více než dvěma lety. Šlo o data, která nashromáždil ekonomický odbor služby, tedy informace, které lze zneužít například v konkurenčním boji o veřejné zakázky. 

Civilní kontrarozvědka (BIS) působí na území republiky: jejím úkolem je získávat informace o terorismu, extremismu, nelegálním obchodu se zbraněmi, ale též o činnosti cizích zpravodajských služeb v Česku.

 

Právě se děje

Další zprávy