Exšéf pražské kriminálky je volný. Soudu chyběly důkazy

Veronika Lehovcová Suchá ČTK Veronika Lehovcová Suchá, ČTK
26. 10. 2009 14:06
Žalobkyně chtěla pro Pichlíka až dvanáct let vězení
Justiční areál Na Míčánkách.
Justiční areál Na Míčánkách. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Soud osvobodil bývalého šéfa pražské kriminálky důstojníka Zdeňka Pichlíka, kterého obžaloba viní, že se snažil ovlivňovat ve čtyřech trestních případech práci policie a dokonce i soudů.

Obvodní soud pro Prahu 4 Pichlíka a další tři spoluobviněné zprostil obžaloby kvůli nedostatku důkazů.

Rozsudek ale není pravomocný, ten vynese až Městský soud v Praze, kam se odvolala státní zástupkyně.

Státní zástupkyně chtěla pro Pichlíka za trestné činy zneužití pravomoci veřejného činitele a zasahování do nezávislosti soudů ve stádiu pokusu až dvanáct let vězení.

V současnosti důchodce Pichlík to ostře odmítl. Na začátku soudu obžalobu označil za nesmysl a podivil se, že taková "slátanina" může na pražském vrchním státním zastupitelství vzniknout. Soudkyně ho musela napomenout, ať se podobných útoků zdrží.

Za co přesně stojí Zdeněk Pichlík před soudy?

Ve spolupráci s policistou Petrem Šímou se údajně angažovali například v případu podnikatele Miloše Jakubíčka. Jeho prohřešky se na nátlak policistů vůbec neměly dostat před soud.

Co z toho Pichlík měl? Obžaloba neví

Mezi obžalovanými skončil i samotný Jakubíček, protože bývalého kriminalistu k činu údajně naváděl. Jako důkazy proti Pichlíkovi poslouží záznamy odposlechů jeho telefonu.

Z jednání soudu vyplynulo, že v nich například slibuje, že Jakubíčkovu kauzu probere se státní zástupkyní Ludmilou Rolfesovou. Pichlík ale tvrdí, že výrok nemyslel vážně. Pichlík se přátelil i se soudcem, který dostal případ na starosti. Ten jakékoliv ovlivnění své práce ze strany Pichlíka popřel.

Policista Šíma, který figuruje ve třech ze čtyř podezřelých případů, se začátku soudního sporu nedožil. Zemřel při lékařském zákroku v nemocnici. Stejně tak chybí u soudu i další údajný Pichlíkův komplic - Petr Kříž. Ten před časem zmizel a soud je proti němu veden jako proti uprchlému.

V Křížově případu se Pichlík podle obžaloby snažil dokonce ovlivnit celý trestní senát Vrchního soudu v Praze. Kříže vyšetřovali přímo Pichlíkovi lidé a Pichlík u soudu potvrdil, že s Křížem průběh vyšetřování téměř denně probíral.

Obžalobě se ale nepodařilo prokázat motiv Pichlíkova jednání, například že by za ovlivňování lidí v policii a justici dostal zaplaceno.

Celý případ upoutal pozornost veřejnosti i proto, že nedlouho po Pichlíkově zatčení byl nalezen mrtev jeho přímý nadřízený Zdeněk Janíček. Pravděpodobně spáchal sebevraždu.

 

Právě se děje

Další zprávy