Exšéf Homolky měl u známého kufr s miliony a zlatými cihlami

Domácí Domácí
29. 8. 2014 10:35
Vladimír Dbalý si před časem zavazadlo uschoval u známého, ten prý o jeho obsahu nevěděl. Nyní kufr objevila policie.
Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý.
Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý. | Foto: ČTK

Praha - Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je obviněný z korupce, bude muset vysvětlit obsah kufru, jejž si před časem uschoval u známého.

Podle serveru lidovky.cz byly v zavazadle, které našla policie, miliony v hotovosti a zlaté cihličky. Přesná hodnota obsahu zatím není známá, podle zdrojů serveru se blíží padesáti milionům korun.

"Nemůžu to ani potvrdit, ani vyvrátit," reagoval Dbalého advokát Daniel Telecký. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž žalobci případ dozorují, pouze uvedla, že po Dbalého zatčení dohledávají jeho majetek.

"Snažíme se monitorovat veškerý majetek, který tam může být, a to na základě prvotního zajišťovacího rozhodnutí. V průběhu řízení se nám daří ty hodnoty fyzicky zajišťovat, včetně výnosů z trestné činnosti," uvedla Bradáčová.

Známého, u kterého si Dbalý kufr schoval, prý obsah zavazadla překvapil. Údajně chtěl jen příteli oplatit laskavost.

Nález je pro Dbalého další komplikací. Před časem už vyšetřovatelé nalezli jeho diář, kam si měl zapisovat údaje o úplatcích, v jeho počítači měli detektivové dokonce najít fotografie zachycující ho s několika miliony korun. Soudce také uvedl, že proti exřediteli vypovídají čtyři svědci.

Plat 20 tisíc, hypotéka 55 tisíc

Z dosavadního vyšetřování vyplývá, že si Dbalý na svůj životní styl nemohl legálně vydělat. Po odchodu z nemocnice před dvěma lety uváděl jako svůj měsíční plat dvacet tisíc měsíčně.

Deník Insider ale získal materiál, ve kterém žalobce Zdeněk Matula uvádí, že Dbalý investoval například do nákupu luxusního vybavení bytu, zlata, stříbra, sběratelsky hodnotných poštovních známek, diamantových šperků, archivního alkoholu, značkových hodinek, dovolených v exotických destinacích či drahé elektroniky.

Kromě toho vlastnil na pražském Smíchově byt za bezmála 12 milionů korun, který mu policisté rovněž obstavili. Zvládal umořovat hypotéku měsíční splátkou 55 tisíc korun, k tomu živil svou nezaměstnanou manželku a podle žalobce si také nejméně od konce loňského roku pravidelně kupoval kokain.

Jakým majetkem celkově Dbalý disponoval, kriminalisté před jeho zajištěním podrobně nespočítali. Jisté však podle vyšetřovatelů je, že z oficiálních příjmů si všechny věci Dbalý pořídit nemohl.

"Je dán důvodný předpoklad, že tyto náklady obviněný hradí především z výnosu z organizované trestné činnosti," zdůvodnil Matula zabavení majetku.

Kromě Vladimíra Dbalého stíhá protikorupční policie také lékaře z Homolky Michala Toběrného či bývalé zástupce společnosti Holte Medical Petra Kutila a Pavla Kocourka. Vyšetřovatelé kvarteto viní z toho, že se spolu dohodli na manipulaci zakázky na skenování chorobopisů. Nemocnici tak podle policie měli způsobit škodu za minimálně 57 milionů korun.

Nadto detektivové stíhají ještě další tři lidi z manipulace se zakázkou na nákup gama nože. Profitovat z ní měl i Dbalý s Toběrným: za hladký průběh soutěže získali podle policie úplatek necelých 6 milionů korun.

Kromě Dbalého soud uvalil vazbu ještě na Petra Kutila, ovšem teprve tento týden poté, co měl Kutil - vyšetřovaný na svobodě - fyzicky napadnout jednoho z klíčových svědků a vyhrožovat mu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy