Experti: Vranov musí snížit hladinu

Tomáš Fránek
8. 8. 2006 17:01
Znojmo - Kdyby řády určovaly nižší stav vody v nádrži, mohla přehrada při dvou letošních největších povodních zachránit mnohem víc.

Letos v březnu a v červnu, kdy voda z rozvodněné Dyje nadělala velké škody v obcích pod přehradou a ohrožovala Znojmo, byl postup vranovské přehrady kritizován. Ministr zemědělství Jan Mládek dokonce odvolal ředitele Povodí Moravy, pod které přehrada patří. 

Nyní však nezávislá analytická společnost WL Delft Hydraulice z Nizozemska zjistila, že obsluha přehrady postupovala standardně a že na vině jsou spíše manipulační řády, které určují stav vody v přehradě a jimiž se musí obsluha řídit.

Kdyby totiž v březnu manipulační řád počítal s větší zásobou sněhu nad přehradou a umožnil odpovídající, nižší hladinu ve Vranovské přehradě, březnové povodně by neškodily zdaleka v takové míře, sdělil šéf nizozemské společnosti Henk Ogink.

Povodně na přelomu března a dubna způsobilo na jižní Moravě právě rychlé tání sněhu. Nejvíce zaplavených objektů bylo na horním toku řeky Dyje na Znojemsku. V kraji voda napáchala škody za zhruba 1,1 miliardy korun, stovky obyvatel musely být evakuovány.

Ministr Mládek nelituje

Ogink ale uvedl, že Povodí Moravy podle informací, které měli lidé z Povodí v té chvíli k dispozici, postupovali na Vranovské i Znojemské přehradě standardně. "Vodohospodáři si počínali lépe, než jim určovala platná pravidla," řekl Ogink.

Zároveň potvrdil, že kdyby měli k dispozici jiný manipulační řád, mohla být situace na rozvodněné Dyji výrazně lepší. "Povodí proto musí mít nová pravidla pro provoz. A to nejlépe ode dneška," řekl.

Přes toto zjištění nizozemských expertů trvá ministr zemědělství na tom, že odvolání šéfa Povodí bylo oprávněné. "Výhrada, že špatně komunikoval se starosty, platí. Nyní se musí změnit manipulační řád, zlepšit komunikace jak se samosprávami, tak především s rakouskou stranou," řekl ministr Mládek.

Starosta Znojma Pavel Balík, který v březnu patřil mezi hlavní kritiky Povodí Moravy, uvedl, že se situace od jara už výrazně zlepšila.

O dva metry níž

Hladina Vranovské přehrady je nyní dočasně snížená. Jihomoravský krajský úřad povolil mimořádný manipulační řád, podle kterého je o dva metry níže, než počítala původní pravidla.

Zatím je pro tento režim schválena výjimka do konce srpna, ministerstvo zemědělství i Povodí Moravy chce ale snížení hladiny a vytvoření většího prostoru pro zachycení povodňové vody prosadit natrvalo.

Snížení hladiny a nový manipulační řád na Vranovské přehradě však s největší pravděpodobností vyvolají vlnu protestů od provozovatelů rekreačních zařízení. Podle ministra zemědělství Mládka se vyrobí také méně elektrické energie v přehradní vodní elektrárně. Už před více jak třemi roky, kdy se na přechodnou dobu snížila hladina Vranovské přehrady poprvé, protestovala společnost Jihomoravská energetika.

Proto se dá očekávat, že celé povolovací řízení bude velmi komplikované. I kdyby šlo vše hladce, schvalovací řízení trvá přibližně šest týdnů.

Chyběly informace

Zpráva nizozemské společnosti potvrdila také to, že březnové povodně provázela informační nedorozumění mezi českou a rakouskou stranou.

Ogink ve své zprávě uvedl, že předpovědi počasí nebyly přesné, hydrometeorologický ústav neměl dostatečné informace z rakouské strany především o výšce sněhové pokrývky a rychlosti tání. "Rakouská strana podcenila, kolik vody se ve sněhu skrývá," uvedl.

Nad Vranovskou přehradou bylo podle Oginka ve sněhu 200 milionů metrů krychlových vody, což je desetkrát víc, než je kapacita nádrže. Navíc se oteplilo a začalo pršet.

Podle Radima Talazse z Českého hydrometeorologického ústavu meteorologové upřesňovali v březnu svoje předpovědi co nejčastěji a reagovali okamžitě na změny stavu. "Žádná předpověď ale není stoprocentní," řekl.

Ministr Mládek i zástupci ministerstva životního prostředí uvedli, že se s rakouskou stranou nyní jedná o tom, jak vylepšit vzájemnou výměnu informací. Nové technické vybavení by tak měly dostat na rakouském úseku Dyje dvě stanice, které sledují výšku hladiny vody v řece.

 

Právě se děje

Další zprávy