Praha - Parlament stranou hádek o to, jestli exekuce sociálních dávek přímo na úřadě byly protiprávní, nebo ne, schválil zákon, který je de facto zakazuje.
Novela občanského soudního řádu totiž výrazně zvýšila částku v hotovosti, kterou exekutor musí dlužníkovi nechat na základní životní potřeby.
"Pro exekutora byla dříve nedotknutelná hotovost tisíc korun, nyní je to dvojnásobek životního minima," vysvětluje ředitel Exekutorského úřadu Přerov Robert Runták.
Hotovost přes 6000 je tabu
Částka životního minima se průběžně mění, v současnosti ale musí dlužníkovi při exekuci zůstat minimálně 6252 korun (dvakrát 3126 Kč). U rodičů s dětmi je to částka ještě vyšší. Takové částky si najednou dlužníci z úřadů často neodnášejí.
Co říká zákon?
§ 322 Občanského soudního řádu
- (1) Z věcí, které jsou ve vlastnictví povinného, se nemůže týkat výkon rozhodnutí těch, které povinný nezbytně potřebuje k uspokojování hmotných potřeb svých a své rodiny nebo k plnění svých pracovních úkolů, jakož i jiných věcí, jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly.
- (2) Takto jsou z výkonu rozhodnutí vyloučeny zejména
a) běžné oděvní součásti, obvyklé vybavení domácnosti,
b) snubní prsten a jiné předměty podobné povahy,
c) zdravotnické potřeby a jiné věci, které povinný potřebuje vzhledem ke své nemoci nebo tělesné vadě,
d) hotové peníze do částky odpovídající dvojnásobku životního minima jednotlivce podle zvláštního právního předpisu 80c).
Kromě hotových peněz exekutor nemůže zabavit ani běžné vybavení domácnosti, jako je třeba pračka či lednička, naopak například počítač se za nezbytný nepovažuje. Pro exekutora je tabu také snubní prsten a věci, které dlužník potřebuje kvůli zdravotnímu stavu.
"Proti této změně exekutorská komora nic nenamítá," říká mluvčí exekutorské komory Monika Zajícová.
"Problém vidíme spíše v paragrafech, které upravují exekuce účtů. I tady platí, že musí zůstat dvojnásobek životního minima. Paragrafy jsou ale velmi vágně formulované a hrozí, že dlužník se s pomocí několika účtů bude exekuci vyhýbat," dodává.
Ochránci práv spotřebitelů změnu zákona vítají.
"Myslím, že se tímto předejde propadu až na úplné dno a z osoby, která přežívá od výplaty do výplaty, se nestane ze dne na den člověk, který nemá co jíst," říká právnička Sdružení na ochranu spotřebitelů Martina Neuročná.
Chomutov chystá dražbu zabavených věcí
Konkrétně Chomutov, který pod vedením primátorky Ivany Řápkové s kontroverzními exekucemi sociálních dávek přišel, už od této praxe ustoupil.
Exekuce provádí zaměstnanci města - takzvaní správci daně.
Nejčastěji zabavují právě hodnotné předměty, které pod ochranu zákona nespadají - hlavně elektroniku, šperky a stroje a nářadí na cvičení.
Podle informací mluvčího města Chomutov Tomáše Brandy je městský sklad téměř plný. Do konce roku chce město uspořádat dražbu zabavených věcí, informoval Branda média.