Praha - Státní správa v Česku nefunguje dobře, protože se ji politici snaží ovládat. Myslí si to alespoň Evropská komise.
Brusel poukazuje zejména na to, že nově zvolená vláda obvykle odstraní značné množství úředníků a na jejich místa pak dosadí svoje lidi. Snižuje se tím konkurenceschopnost státu a zpomaluje jeho hospodářský růst.
Uvádí to na svém webu Český rozhlas, který má k dispozici dokument Evropské komise.
Zkušení úředníci odcházejí
Česko podle Bruselu kvůli propletení politiků se státní správou přichází o miliardy z evropských fondů. Z úřadů totiž odcházejí kvalitní a zkušení zaměstnanci.
Na bruselskou kritiku v tomto ohledu Aktuálně.cz upozorňovalo už v říjnu.
"Klíčová je kontinuita úředníků, kteří mají na starosti strukturální fondy. My tyto lidi vyškolíme, jak fondy spravovat, investujeme do nich nejen peníze, ale i personální zdroje, pak ale přijde změna v (české) vládě a ti lidé jsou vyměněni," podivil se tehdy eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn pro Aktuálně.cz v Bruselu.
"Dokonce jsem zažil výměny i v případě předávání ministerstva v rámci jedné politické strany," uvedl Hahn. Podle eurokomisaře je důležité dbát na stabilitu a najít rovnováhu mezi politickým vedením a administrativou.
Česká republika měla v letošním roce na několik měsíců kvůli podezření z korupce pozastavené čerpání dotací z Evropské unie. Díky tomu si kabinet uvědomil nutnost změn, uvedl Hahn pro Český rozhlas.
Podívejte se: 30 nejdražších projektů českého severozápadu
"Se změnami jsme zatím spokojeni. Vláda dělá to, o co jsme ji požádali. Ale samozřejmě teprve v příštích měsících vyhodnotíme, jestli to vše také funguje v praxi," sdělil rozhlasu.
Podle dokumentu by v Česku bylo vhodné ukončit systém, v němž má vlastní operační program nejen každé ministerstvo, ale také každý kraj. Země by měla investovat finance zejména do vědy, výzkumu, vzdělání, infrastruktury. Nemělo by se zapomínat ani na podporu malých a středně velkých podniků.