Evropa potřebuje novou revoluci, řečnil Klaus na mítinku populistické Alternativy pro Německo

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 8. 2016 21:14
Podle bývalého českého prezidenta Václava Klause potřebuje Evropa zásadní změnu, téměř revoluci, podobnou jako u nás v roce 1989. Prohlásil to na předvolební akci Alternativy pro Německo. Hovořil také o povstání mas a vymezil se vůči kancléřce Angele Merkelové. Řekl také, že terorismus je nevyhnutelnou součástí masové migrace.
Bývalý prezident Václav Klaus.
Bývalý prezident Václav Klaus. | Foto: ČTK

Schwerin (Německo) – Evropa potřebuje zásadní změnu, téměř revoluci, jinak jí kvůli masové migraci hrozí zničení, je přesvědčen bývalý český prezident Václav Klaus. Na předvolební akci Alternativy pro Německo (AfD) v severoněmeckém Schwerinu v pondělí večer hovořil také o povstání mas a jasně se vymezil vůči německé kancléřce Angele Merkelové. Alternativu pro Německo, mnohými označovanou za pravicově populistickou, Klaus podpořil již poněkolikáté.

"Považuji to za čest, že mohu znovu promluvit na shromáždění během volební kampaně AfD," řekl na začátku svého asi dvacetiminutového vystoupení Klaus. Činí tak prý s radostí, i když podle svých slov kvůli podpoře strany už přišel o možnost vystoupit na některých německých konferencích nebo univerzitách.

Hlavní část svého projevu přednášeného v němčině, který několikrát přerušil potlesk, věnoval český exprezident migraci, která je také ústředím tématem volební kampaně AfD.

Pokračování masové migrace jiných kultur a civilizací zničí Evropu i bez terorismu, myslí si Klaus. "Teď je jasné a evidentní – doufejme, že také pro vaši kancléřku – že dnešní vlna terorismu je nevyhnutelnou součástí masové migrace," prohlásil také Klaus před asi 150 příznivci AfD.

Merkelová nedávno odmítla, že by islamistický terorismus do Německa přinesli uprchlíci. Je podle ní fenoménem, s nímž má spolková republika problémy už mnoho let, nikoli od doby, kdy před rokem otevřela hranice pro statisíce zejména syrských uprchlíků

Aby se starý kontinent vyhnul možnému zničení, je podle Klause potřeba zásadní a hluboké změny. Pro takovou širokou společenskou změnu je zapotřebí téměř revoluce. "Něčeho podobného, co jsme museli udělat v listopadu 1989," uvedl exprezident v narážce na pád komunistických režimů ve střední a východní Evropě. V tomto kontextu hovořil také o povstání mas, jak ho pojmenoval španělský filozof José Ortega y Gasset.

Právě AfD je podle Klause jedinou politickou silou, která se dnes může postavit německému establishmentu.

"Musíte jít do nejmenších vesnic ve vaší spolkové zemi a zaklepat na všechny dveře ve vašem volebním obvodě. Jinak není možné volby vyhrát," apeloval dnes Klaus na posluchače. "Přeji vám úspěch, protože váš úspěch bude úspěch pro nás všechny," podotkl.

Aktuální předvolební průzkumy v Meklenbursku-Předním Pomořansku, které leží v severovýchodním Německu na pobřeží Baltského moře, AfD přisuzují kolem 19 procent hlasů. Strana by se tak v této spolkové zemi mohla stát třetím nejsilnějším uskupením za sociálními demokraty (SPD) a Křesťanskodemokratickou unií (CDU).

V debatě, která na Klausův projev navázala, se ukázaly i některé rozdíly mezi názory bývalé české hlavy státu a AfD, například v otázce, do jaké míry má být tržní ekonomika sociální. Klaus také v diskusi několikrát napomenul moderátora, že jeho otázky nejdou dostatečně k meritu věci. Zásadní je podle něj jasně odmítnout masovou migraci, nikoli řešit migrační pravidla.

Turecko je pro Evropskou unii nepostradatelný partner, na tom se nic nezmění. Zatím se nedá říct, že by vykročilo mimo právní rámec, říká Povejšil. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy