Europoslanci nechali akcie kritizovaného IZIP Švýcarům

ČTK ČTK
3. 10. 2011 20:52
Cabrnoch a Ouzký tak chtějí zabránit zastavení projektu, VZP o prodeji neinformovali

Praha - Europoslanci za ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký přenechali 49 procent firmy IZIP neznámé švýcarské společnosti eHI eHealth International.

Podle České televize to udělali proto, aby projekt nemohl být zastaven, jak o tom uvažuje Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která vlastní zbylý podíl a pro níž IZIP provozuje elektronické zdravotní knížky.

Správní rada VZP ani ministr zdravotnictví o kroku europoslanců nic nevěděli. IZIP je dlouhodobě kritizován zejména kvůli své ceně a financování.

Pojišťovna uvažuje o tom, že projekt, který stál za deset let už miliardu korun, zruší. "Skutečně se může stát to, že ten projekt celý stopneme, než abychom do něj dál pumpovali peníze," řekl člen správní rady VZP, poslanec TOP 09 Jan Farský.

Ministr ani správní rada o změně nevěděli

IZIP ještě dostane jednu šanci, ve dvou krajích bude spuštěn zkušební provoz. Pokud by nefungoval, má být projekt definitivně zastaven.

To se ale nyní komplikuje. VZP potřebuje k případnému zrušení souhlas švýcarské firmy. Jinak by hrozila arbitráž. IZIP přitom stojí pojišťovnu nejméně dvacet milionů korun měsíčně.

"Přistoupil jsem na předání akcií firmě, která je ochotna garantovat, že smluvně zaváže VZP k tomu, že to bude dál rozvíjet, to si myslím, že je hodně důležité," řekl televizi Cabrnoch.

O tom, že podstatnou část společnosti IZIP vlastní švýcarská firma, správní rada pojišťovny ani ministr zdravotnictví nevěděli. "Nechápu vůbec, proč někdo takhle postupoval a velmi mi to vadí, že tu informaci jsme nevěděli," řekl televizi poslanec za TOP 09 a člen správní rady VZP Jiří Skalický.

Společnost založená koncem srpna

Podle výpisu ze švýcarského obchodního rejstříku byla firma založena na konci srpna, s minimálním povinným vkladem 100 tisíc švýcarských franků a jediným členem představenstva, Erwinem Zurfluhem. Ten figuruje zároveň v dalších 36 společnostech jenom ve Švýcarsku. Firma sídlí v Curychu na prestižní adrese Bellevue place 5, ovšem kromě toho na ní není žádný kontakt.

Jako předmět svého podnikání má uvedeno správa, držení a přeprodej majetku. "Pro mě je to jasný partner, jasný vlastník, předpoklad standardních vztahů. Takže já myslím, že není důvod být znepokojen, že vlastníme něco, společně se švýcarskou firmou," sdělil šéf VZP Pavel Horák.

Vytvoření systému IZIP stálo zhruba 300 milionů korun. Někteří zahraniční experti považovali cenu v porovnání s obdobnými programy za násobně nižší. Projekt ale dostal i několik mezinárodních ocenění.

 

Právě se děje

Další zprávy