Europoslanci chtějí prověřit vznik Rusnokovy vlády

ČTK Domácí ČTK, Domácí
16. 7. 2013 14:12
Evropská komise by měla "rychle prověřit", zda nová vláda neodporuje unijním hodnotám
Nová vláda Jiřího Rusnoka.
Nová vláda Jiřího Rusnoka. | Foto: Vojtěch Marek

Brusel - Místopředseda Evropského parlamentu Othmar Karas a šéf tamního zahraničního výboru Elmar Brok chtějí, aby Evropská komise "rychle prověřila", zda vznik vlády v České republice neodporuje unijním hodnotám.

Informovala o tom Česká televize.

Oba europoslanci se domnívají, že vláda bez podpory parlamentu podkopává nejen stabilitu země, ale také nerespektuje principy Lisabonské smlouvy.

"Vláda je odpovědná parlamentu," prohlásil Karas. Dvojice europoslanců v prohlášení mimo jiné uvedla, že komise by měla situaci v České republice rychle prověřit jako "strážkyně smluv" o EU. Podle Karase je třeba podrobit nezávislé kontrole dodržování státoprávních principů a základních evropských hodnot.

"Každý se snaží nějakým způsobem zviditelnit. Já sám bych nezkoumal EU, protože za ni zodpovídá europarlament, a stejně tak bych nezkoumal Ústavu České republiky, protože premiéra jmenuje prezident," reagoval na informaci prezident Miloš Zeman.

Zeman v úterý v Červeném Kostelci na Náchodsku, kde navštívil hospic, připomněl, že podle ústavy prezident jmenuje předsedu vlády, který sestavuje kabinet. Vláda pak musí do 30 dnů od jmenování požádat sněmovnu o důvěru.

"Přál bych předsedovi Evropského parlamentu, aby dřív, než bude mluvit, se seznámil s Ústavou České republiky," dodal.

Osud vlády je nejasný

Jiří Rusnok se stal českým premiérem 25. června, členové vlády pak byli jmenováni 10. července. O vzniku úřednické vlády rozhodl právě Zeman, který proti vůli politických stran zvolil po demisi Petra Nečase cestu úřednické vlády.

Všechny velké poslanecké strany vyjádřily nesouhlas, a tak je pravděpodobné, že Rusnokova vláda nezíská v Poslanecké sněmovně důvěru. Hlasovat by se o ní mělo během srpna.

Průběžně se však objevují protichůdná stanoviska, a tak je osud Rusnokova kabinetu nejasný.

Zemanovo rozhodnutí ostře kritizovala především bývalá vládní koalice, která chtěla nový kabinet v čele s Miroslavou Němcovou sestavit sama.

Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg například přirovnal Zemanovo počínání ke způsobu, jakým se nacisté v Německu v roce 1933 chopili moci.

 

Právě se děje

Další zprávy