Nacistickou čítanku o Židech prodával e-shop jako knihu pro děti, po kritice ji stáhl

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 12. 2. 2020 15:06
Po kauze rasistických projevů prodavačky sítě knihkupectví Kanzelsberger čelí kontroverzím také další český prodejce. Několik e-shopů do své nabídky zařadilo čítanku Jedovatá houba nacistického autora Ernsta Hiemera, která v dobách hitlerovského Německa sloužila jako nástroj propagandy. Prodejce Megaknihy navíc knihu zařadil do sekce pro děti. Po kritice ji stáhl z prodeje.
Kniha Jedovatá houba na eshopu Megaknihy.cz
Kniha Jedovatá houba na eshopu Megaknihy.cz | Foto: Megaknihy.cz

Knihu Jedovatá houba (v originále Der Giftpilz) vydalo v roce 1938 nakladatelství jednoho z nejtvrdších nacistických propagandistů a antisemitů Julia Streichera. Je vedena formou čítanky a pomocí lehké formy a obrázků měla za úkol šířit ostře protižidovské postoje nacistů.

I přesto ji e-shop Megaknihy.cz zařadil mezi dětskou literaturu. Knihu navíc v nabídce doprovází nekritická anotace, kterou e-shopu dodalo vydavatelství Guidemedia. "Ležérní formou dětem například radí, jak poznat Žida: podle odporného, nasládlého zápachu, anebo dle pohledu, který je číhavý a bodavý," představuje knihu anotace.

Knihkupectví se dočkalo kritiky jak na sociálních sítích, tak i na svých vlastních internetových stránkách. "Nechápu, že takhle jasná propagace antisemitismu se vůbec mohla dostat do nabídky knihkupectví," napsal jeden z uživatelů. "Styďte se, zrůdy, že tohle prodáváte," uvedl další.

Zástupkyně e-shopu řekla Aktuálně.cz, že kniha už je stažena z prodeje, další vyjádření ale neposkytla. Knihu nabízí také několik dalších obchodů, většinou ji ale zařazují mezi kategorie knih o druhé světové válce nebo učebnic.

Situaci bude řešit také policie. "O případu víme a v obecné rovině můžeme potvrdit, že se jím zabýváme," napsala policie na Twitteru pod příspěvek redaktora České televize Jakuba Szántóa, ve kterém na případ upozornil.

Současné vydání knihy publikovalo v roce 2017 nakladatelství Guidemedia. Čítanka není jedinou knihou v jeho nabídce, jejímž úkolem je šíření nacistické propagandy. Firma prodává také například nechvalně známou knihu Waltera Jacobiho "Golem… metla Čechů" nebo program NSDAP, tedy nacistické strany.

Zástupci Guidemedia se za svou vydavatelskou činnost v minulosti několikrát ocitli před soudem pro podezření z trestného činu propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Kauzu prodeje knihy Adolf Hitler: Projevy řešil i Nejvyšší soud, vydavatelství ale vyvázlo bez trestu. Senát tehdy rozhodl, že jde o historický dokument.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Tanzanská loď duchů dorazila do přístavu, bouře Dennis ji vyplavila na irské pobřeží

Bouře Dennis, se kterou se v minulých dnech potýkal severozápad Evropy, vyplavila na jižní pobřeží Irska v hrabství Cork loď bez posádky. Takzvaná loď duchů, která se původně plavila pod vlajkou Tanzanie, od září 2018 plula bezvládně Atlantikem, informoval list The Irish Times.

Nákladní plavidlo Alta dlouhé 77 metrů se bez posádky ocitlo, když bylo na cestě z Řecka na Haiti. Kvůli technické závadě se stalo neovladatelným a americká pobřežní stráž z něj musela po dvaceti dnech evakuovat deset námořníků. Tehdy se loď nacházela zhruba 2200 kilometrů jihovýchodně od Bermud.

před 44 minutami

Dálnice D8 u Ústí je neprůjezdná, při nehodě dvou kamionů zemřel řidič

Dálnici D8 u Ústí nad Labem uzavřela v úterý ráno ve směru na Prahu nehoda dvou kamionů. Jeden z řidičů při ní zemřel. Policie to uvedla na svém twitteru. Doporučuje využít objízdnou trasu.

Nehoda se stala zhruba na 80. kilometru. "Na místě zasahují složky IZS, probíhají vyprošťovací práce," uvedli policisté.

Další zprávy