Nacistickou čítanku o Židech prodával e-shop jako knihu pro děti, po kritice ji stáhl

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 12. 2. 2020 15:06
Po kauze rasistických projevů prodavačky sítě knihkupectví Kanzelsberger čelí kontroverzím také další český prodejce. Několik e-shopů do své nabídky zařadilo čítanku Jedovatá houba nacistického autora Ernsta Hiemera, která v dobách hitlerovského Německa sloužila jako nástroj propagandy. Prodejce Megaknihy navíc knihu zařadil do sekce pro děti. Po kritice ji stáhl z prodeje.
Kniha Jedovatá houba na eshopu Megaknihy.cz
Kniha Jedovatá houba na eshopu Megaknihy.cz | Foto: Megaknihy.cz

Knihu Jedovatá houba (v originále Der Giftpilz) vydalo v roce 1938 nakladatelství jednoho z nejtvrdších nacistických propagandistů a antisemitů Julia Streichera. Je vedena formou čítanky a pomocí lehké formy a obrázků měla za úkol šířit ostře protižidovské postoje nacistů.

I přesto ji e-shop Megaknihy.cz zařadil mezi dětskou literaturu. Knihu navíc v nabídce doprovází nekritická anotace, kterou e-shopu dodalo vydavatelství Guidemedia. "Ležérní formou dětem například radí, jak poznat Žida: podle odporného, nasládlého zápachu, anebo dle pohledu, který je číhavý a bodavý," představuje knihu anotace.

Knihkupectví se dočkalo kritiky jak na sociálních sítích, tak i na svých vlastních internetových stránkách. "Nechápu, že takhle jasná propagace antisemitismu se vůbec mohla dostat do nabídky knihkupectví," napsal jeden z uživatelů. "Styďte se, zrůdy, že tohle prodáváte," uvedl další.

Zástupkyně e-shopu řekla Aktuálně.cz, že kniha už je stažena z prodeje, další vyjádření ale neposkytla. Knihu nabízí také několik dalších obchodů, většinou ji ale zařazují mezi kategorie knih o druhé světové válce nebo učebnic.

Situaci bude řešit také policie. "O případu víme a v obecné rovině můžeme potvrdit, že se jím zabýváme," napsala policie na Twitteru pod příspěvek redaktora České televize Jakuba Szántóa, ve kterém na případ upozornil.

Současné vydání knihy publikovalo v roce 2017 nakladatelství Guidemedia. Čítanka není jedinou knihou v jeho nabídce, jejímž úkolem je šíření nacistické propagandy. Firma prodává také například nechvalně známou knihu Waltera Jacobiho "Golem… metla Čechů" nebo program NSDAP, tedy nacistické strany.

Zástupci Guidemedia se za svou vydavatelskou činnost v minulosti několikrát ocitli před soudem pro podezření z trestného činu propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Kauzu prodeje knihy Adolf Hitler: Projevy řešil i Nejvyšší soud, vydavatelství ale vyvázlo bez trestu. Senát tehdy rozhodl, že jde o historický dokument.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy