Prodavačka psala rasistické tweety, knihkupectví ji po kritice na sítích propustilo

Michal Polák Michal Polák
10. 2. 2020 19:21
Knihkupectví Kanzelsberger ukončilo spolupráci se zaměstnankyní, která na Twitteru zveřejňovala rasisticky zaměřené tweety. Někteří zákazníci totiž v reakci na její zprávy vyzývali na síti k bojkotu firmy. Podle knihkupectví už žena v jeho jablonecké pobočce od pondělí nepracuje. Jako důvod firma uvádí urážení kolegů a zveřejňování interních informací.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Pokud, milé knihkupectví, hodláte tolerovat otevřený rasismus svých zaměstnanců, pak minimálně z mých peněz neuvidíte už ani korunu," napsal v neděli na Twitter uživatel Lumpenkavárník, který na sociální síti upozornil na rasisticky vyznívající tweety Terezy B.

Knihkupectví se následně rozhodlo s ženou ukončit spolupráci. "Pan Kanzelsberger považuje chování prodavačky za profesně odpudivé a prodavačka už u nás ode dneška nepracuje," informoval Kanzelsberger na Twitteru. 

Foto: Twitter Terezy B.

Žena na svém profilu například psala, že má problém se zaučováním lidí jiné barvy pleti. "I procházka po brněnském Cejlu (čtvrť s početnou romskou komunitou, pozn. red.) mi byla příjemnější než zaučovat v práci cikánku," napsala v listopadu loňského roku.

V jiném tweetu se pozastavovala nad tím, proč v seriálech vystupují také Afroameričani. "To by byl snad rasismus, kdyby tam nebyli," ptala se na sociální síti. 

Knihkupectví nechtělo specifikovat, zdali nyní už propuštěná žena byla v knihkupectví zaměstnaná, či pouze brigádnice. "Podstatné je, že svými výroky urážela své kolegy a především zveřejňovala interní informace," reagovala na dotaz Aktuálně.cz Jana Kmuníčková z marketingového oddělení Kanzelsbergeru. 

Podle Kmuníčkové firma nijak nezjišťuje smýšlení svých zaměstnanců. "Jestliže je neventilují v pracovním procesu, zůstávají jejich soukromou záležitostí a nic nám do nich není," dodává Kmuníčková.

Rychlou reakci knihkupectví lidé ocenili. Například Daniela Hůleho z organizace Člověk v tísni potěšil jasný signál, že rasistické a urážející chování v dnešní společnosti nelze tolerovat.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy