Prodavačka psala rasistické tweety, knihkupectví ji po kritice na sítích propustilo

Michal Polák Michal Polák
10. 2. 2020 19:21
Knihkupectví Kanzelsberger ukončilo spolupráci se zaměstnankyní, která na Twitteru zveřejňovala rasisticky zaměřené tweety. Někteří zákazníci totiž v reakci na její zprávy vyzývali na síti k bojkotu firmy. Podle knihkupectví už žena v jeho jablonecké pobočce od pondělí nepracuje. Jako důvod firma uvádí urážení kolegů a zveřejňování interních informací.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Pokud, milé knihkupectví, hodláte tolerovat otevřený rasismus svých zaměstnanců, pak minimálně z mých peněz neuvidíte už ani korunu," napsal v neděli na Twitter uživatel Lumpenkavárník, který na sociální síti upozornil na rasisticky vyznívající tweety Terezy B.

Knihkupectví se následně rozhodlo s ženou ukončit spolupráci. "Pan Kanzelsberger považuje chování prodavačky za profesně odpudivé a prodavačka už u nás ode dneška nepracuje," informoval Kanzelsberger na Twitteru. 

Foto: Twitter Terezy B.

Žena na svém profilu například psala, že má problém se zaučováním lidí jiné barvy pleti. "I procházka po brněnském Cejlu (čtvrť s početnou romskou komunitou, pozn. red.) mi byla příjemnější než zaučovat v práci cikánku," napsala v listopadu loňského roku.

V jiném tweetu se pozastavovala nad tím, proč v seriálech vystupují také Afroameričani. "To by byl snad rasismus, kdyby tam nebyli," ptala se na sociální síti. 

Knihkupectví nechtělo specifikovat, zdali nyní už propuštěná žena byla v knihkupectví zaměstnaná, či pouze brigádnice. "Podstatné je, že svými výroky urážela své kolegy a především zveřejňovala interní informace," reagovala na dotaz Aktuálně.cz Jana Kmuníčková z marketingového oddělení Kanzelsbergeru. 

Podle Kmuníčkové firma nijak nezjišťuje smýšlení svých zaměstnanců. "Jestliže je neventilují v pracovním procesu, zůstávají jejich soukromou záležitostí a nic nám do nich není," dodává Kmuníčková.

Rychlou reakci knihkupectví lidé ocenili. Například Daniela Hůleho z organizace Člověk v tísni potěšil jasný signál, že rasistické a urážející chování v dnešní společnosti nelze tolerovat.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

před 51 minutami

Polské Slezsko pátrá po pumě, s níž její chovatel prchl do lesů

Slezské vojvodství na jihu Polska sleduje intenzivní pátrání po pumě a jejím chovateli. Muž se se šelmou dal v pátek na útěk do lesů před úředníky, kteří mu přišli zvíře odebrat na příkaz soudu.

Podle televizní stanice TVN24 chovatel, bývalý voják, koupil kotě pumy před několika lety v Česku a od té doby se o ně pečlivě staral. Nicméně pumy patří mezi nebezpečná zvířata, jejichž soukromý chov je v Polsku zakázán.

Muž byl několikrát odsouzen za ohrožování, až soudu nakonec došla trpělivost a nařídil zabavení kočkovité šelmy a její umístění do zoologické zahrady v Poznani. V pátek si pracovníci poznaňské zoo v doprovodu policistů přišli pro pumu k ilegálnímu chovateli do obce Ogrodzienieci, ležící asi 40 kilometrů severovýchodně od Katovic.

Chovatel se ale jejich snaze vzepřel - údajně je i ohrožoval nožem - a se šelmou "na vodítku" odkráčel do polí a lesů v okolí. Ředitelce zoologické zahrady Ewě Zgrabczyńské, která ho obvinila, že zvíře držel ve špatných podmínkách, podle médií vzkázal, že puma je "jeho dítě", které vychoval a nikdy se ho nevzdá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biker Cink získal čtvrtý domácí titul v cross country

Biker Ondřej Cink dokázal v Peci pod Sněžkou obhájit titul domácího šampiona v olympijské disciplíně cross country. Druhý byl při neúčasti Jaroslava Kulhavého, jenž spolu s Cinkem nepustil nikoho jiného na trůn již od roku 2013, Jan Škarnitzl. Bronz získal maratonský specialista Martin Stošek.

Devětadvacetiletý Cink potvrdil - stejně jako v předcházejícím závodě žen Jitka Čábelická - roli hlavního favorita. Celkem vyhrál republikový šampionát už počtvrté v kariéře. Oba úspěšní obhájci měli také před odložením olympijských her v Tokiu na příští rok nejblíže k tomu, aby reprezentovali pod pěti kruhy.

Dvojnásobný olympijský medailista a vítěz z her v Londýně 2012 Jaroslav Kulhavý dnes nestartoval. V pátek měl při tréninku nepříjemný pád a podstoupil i kontrolní rentgenové vyšetření v nemocnici.

Další zprávy