Prodavačka psala rasistické tweety, knihkupectví ji po kritice na sítích propustilo

Michal Polák Michal Polák
10. 2. 2020 19:21
Knihkupectví Kanzelsberger ukončilo spolupráci se zaměstnankyní, která na Twitteru zveřejňovala rasisticky zaměřené tweety. Někteří zákazníci totiž v reakci na její zprávy vyzývali na síti k bojkotu firmy. Podle knihkupectví už žena v jeho jablonecké pobočce od pondělí nepracuje. Jako důvod firma uvádí urážení kolegů a zveřejňování interních informací.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Pokud, milé knihkupectví, hodláte tolerovat otevřený rasismus svých zaměstnanců, pak minimálně z mých peněz neuvidíte už ani korunu," napsal v neděli na Twitter uživatel Lumpenkavárník, který na sociální síti upozornil na rasisticky vyznívající tweety Terezy B.

Knihkupectví se následně rozhodlo s ženou ukončit spolupráci. "Pan Kanzelsberger považuje chování prodavačky za profesně odpudivé a prodavačka už u nás ode dneška nepracuje," informoval Kanzelsberger na Twitteru. 

Foto: Twitter Terezy B.

Žena na svém profilu například psala, že má problém se zaučováním lidí jiné barvy pleti. "I procházka po brněnském Cejlu (čtvrť s početnou romskou komunitou, pozn. red.) mi byla příjemnější než zaučovat v práci cikánku," napsala v listopadu loňského roku.

V jiném tweetu se pozastavovala nad tím, proč v seriálech vystupují také Afroameričani. "To by byl snad rasismus, kdyby tam nebyli," ptala se na sociální síti. 

Knihkupectví nechtělo specifikovat, zdali nyní už propuštěná žena byla v knihkupectví zaměstnaná, či pouze brigádnice. "Podstatné je, že svými výroky urážela své kolegy a především zveřejňovala interní informace," reagovala na dotaz Aktuálně.cz Jana Kmuníčková z marketingového oddělení Kanzelsbergeru. 

Podle Kmuníčkové firma nijak nezjišťuje smýšlení svých zaměstnanců. "Jestliže je neventilují v pracovním procesu, zůstávají jejich soukromou záležitostí a nic nám do nich není," dodává Kmuníčková.

Rychlou reakci knihkupectví lidé ocenili. Například Daniela Hůleho z organizace Člověk v tísni potěšil jasný signál, že rasistické a urážející chování v dnešní společnosti nelze tolerovat.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy