Dvě ženy zemřely při horských výstupech. Policie obvinila jejich průvodce

ČTK ČTK
17. 5. 2023 12:45
Dvě ženy zemřely při horských výstupech. Policie obvinila jejich průvodce

Jihočeská policie obvinila dva muže z usmrcení z nedbalosti dvou žen. Obě zahynuly v minulých letech v rakouských Alpách při horských výstupech, které muži podle kriminalistů nelegálně vedli. Obviněným hrozí až šestileté vězení. 

První tragická událost se stala v roce 2019. Muž z Českých Budějovic zorganizoval výpravu dvou desítek lidí do Rakouska na zajištěnou cestu takzvanou ferratu ve Wilddfrauensteig. Nakonec se akce sám neúčastnil a místo sebe poslal jako vůdce skupiny kamaráda z Českého Krumlova.

"Neměl však profesní kvalifikaci horského průvodce a pravděpodobně ani potřebné zkušenosti pro vedení takového počtu osob v náročném horském terénu," uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Dodal, že organizátoři ignorovali informace o špatném počasí a možných bouřkách. "Pravděpodobně v důsledku všech jednotlivých pochybení jedna členka skupiny, čtyřiadvacetiletá žena, při nebezpečném sestupu na mokrém povrchu uklouzla a po strmém pádu utrpěla smrtelná zranění," řekl mluvčí.

Muž z Českých Budějovic však i bez potřebné licence organizoval další zájezdy. V roce 2020 připravil výpravu na ferratu Drachenwan, kde zahynula další žena. "Od samého začátku nedokázala postupovat bez fyzické pomoci ostatních z výpravy, na vrcholu vykazovala známky psychického i fyzického vyčerpání, na což původce nijak nereagoval. Žena se pak při sestupu zřítila z výšky kolem 50 metrů a zemřela," uvedl Matzner. 

 

Právě se děje

Další zprávy