Důvěra ve Sněmovnu stoupla od voleb o dvě třetiny

Domácí Domácí
3. 2. 2014 17:05
S politikou je stále nespokojeno 60 % Čechů, vyplývá z průzkumu CVVM.
Nová Poslanecká sněmovna.
Nová Poslanecká sněmovna. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Důvěra v prezidenta Miloše Zemana se jen velmi zvolna odlepuje od listopadového minima, kdy mu věřilo jen 39 procent lidí. V lednu získal důvěru 42 procent občanů, o procento více než v předchozím měsíci.

Jde tedy o posun v rámci statistické chyby, uvedlo CVVM, které výzkum zpracovalo.

Nejčastěji Zemanovi důvěřují lidé starší 60 let, ekonomicky neaktivní, důchodci a voliči sociální demokracie nebo KSČM.

Vzrostla i důvěra v Poslaneckou sněmovnu a Senát. Nová Sněmovna, kterou si Češi zvolili na konci října, si polepšila hned o čtyři procentní body na 25 procent, od voleb jde dokonce o desetibodový růst. Senát pak získal pouze dva body navíc a zakotvil na 30 procentech. Oběma těmto institucím častěji důvěřují zajištění mladí lidé do 29 let s vysokoškolským diplomem.

O něco lépe jsou na tom lokální instituce, kde hodnoty oproti prosinci zůstaly takřka beze změny. Krajským zastupitelům vyjádřilo důvěru 42 procent respondentů a asi 61 procent lidí věří svému obecnímu zastupitelstvu. Stejný počet pak důvěřuje starostovi své obce.

Jediná instituce, která v lednu zaznamenala pokles je post hejtmana ten si z prosincových 39 procent pohoršil o dva procentní body.

Se stávající politickou situací je spokojený každý desátý Čech, spokojenost začala narůstat po volbách. K ani jedné z dvojice variant spokojen - nespokojen se nepřiklonilo 28 procent lidí. Nespokojeno je 60 procent, o dva procentní body méně než v prosinci.

 

Právě se děje

před 4 minutami

V Litvínově na Mostecku hoří skládka odpadu, zasahují desítky požárníků

Hořet začalo několik minut před polednem. Odpad vzplál na ploše zhruba 20 krát 20 metrů. Nejprve se přesunulo na místo devět jednotek včetně několika dobrovolných. Před 13:00 přijeli další hasiči. Kolik jich je přesně, nelze v tuto chvíli podle Marvana specifikovat. Hasiči vyhlásili třetí, tedy druhý nejvyšší, stupeň poplachu.

Další zprávy