Důvěra ve Sněmovnu stoupla od voleb o dvě třetiny

Domácí Domácí
3. 2. 2014 17:05
S politikou je stále nespokojeno 60 % Čechů, vyplývá z průzkumu CVVM.
Nová Poslanecká sněmovna.
Nová Poslanecká sněmovna. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Důvěra v prezidenta Miloše Zemana se jen velmi zvolna odlepuje od listopadového minima, kdy mu věřilo jen 39 procent lidí. V lednu získal důvěru 42 procent občanů, o procento více než v předchozím měsíci.

Jde tedy o posun v rámci statistické chyby, uvedlo CVVM, které výzkum zpracovalo.

Nejčastěji Zemanovi důvěřují lidé starší 60 let, ekonomicky neaktivní, důchodci a voliči sociální demokracie nebo KSČM.

Vzrostla i důvěra v Poslaneckou sněmovnu a Senát. Nová Sněmovna, kterou si Češi zvolili na konci října, si polepšila hned o čtyři procentní body na 25 procent, od voleb jde dokonce o desetibodový růst. Senát pak získal pouze dva body navíc a zakotvil na 30 procentech. Oběma těmto institucím častěji důvěřují zajištění mladí lidé do 29 let s vysokoškolským diplomem.

O něco lépe jsou na tom lokální instituce, kde hodnoty oproti prosinci zůstaly takřka beze změny. Krajským zastupitelům vyjádřilo důvěru 42 procent respondentů a asi 61 procent lidí věří svému obecnímu zastupitelstvu. Stejný počet pak důvěřuje starostovi své obce.

Jediná instituce, která v lednu zaznamenala pokles je post hejtmana ten si z prosincových 39 procent pohoršil o dva procentní body.

Se stávající politickou situací je spokojený každý desátý Čech, spokojenost začala narůstat po volbách. K ani jedné z dvojice variant spokojen - nespokojen se nepřiklonilo 28 procent lidí. Nespokojeno je 60 procent, o dva procentní body méně než v prosinci.

 

Právě se děje

Další zprávy