Důvěra v armádu a policii je nejvyšší za 20 let

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
9. 10. 2013 15:08
Na pomyslné první místo ale staví lidé hasiče, druhá je pak armáda
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Důvěra v armádu i ve státní a městskou policii opět roste, a je dokonce nejvyšší od poloviny 90. let. Na pomyslné první místo ale staví lidé hasiče, druhá je pak armáda. Ze zahraničních bezpečnostních institucí je nejoblíbenější Interpol.

Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.

Nejdůvěryhodnější institucí zůstávají hasiči, kterým věří 97 procent Čechů a Češek. Výrazně si pak polepšila armáda, které nyní věří 76 procent lidí.

Jak upozorňuje STEM, svou důvěru si získávala postupně. K jejímu nejvýraznějšímu nárůstu došlo ve druhé polovině devadesátých let a ke konci roku 2000 již armádním složkám důvěřovaly dvě třetiny obyvatel. Od roku 2011 pak jejich popularita stoupá napříč politickým smýšlením.

Na rekordní úroveň se podle STEMu dostala také důvěra v policii. Té státní věří 64 procent dospělé populace, městské pak o deset procent obyvatel méně.  Za posledních deset let věřili občané policii nejméně v roce 2004. Vyšší důvěra v policii je také často podmíněna vyšším vzděláním.

Ze zahraničních bezpečnostních institucí zkoumala agentura důvěru v Interpol a NATO. Zatímco občanská důvěra Interpolu se již několik let drží na 75 procentech, NATO je oblíbené asi u padesáti procent českých obyvatel a jeho obliba klesla.

"Mimořádně vysoká důvěra v mezinárodní bezpečnostní organizace, kterou jsme zaznamenali v únoru 2009, pravděpodobně souvisela s naším předsednictvím Evropské unii," uvedl ve své zprávě STEM.

Vliv má i politické smýšlení

Důvěra občanů ve sledované bezpečnostní instituce je podle STEMu nejvíce ovlivněna jejich politickým smýšlením.

"Platí to zejména v případě Severoatlantické aliance, kterou pozitivně přijímají sympatizanti stran pravice, tj. ODS a TOP 09, a zřetelně menší důvěru k ní mají příznivci ČSSD a zejména KSČM," vysvětlují autoři průzkumu.

Nejvyšší důvěru lidí v armádu a policii od roku 1993 zjistil i nedávný průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který však zjišťoval postoj veřejnosti k vybraným společenským institucím. Podle CVVM armádě věří 67 procent lidí a policii 61 procent občanů.

STEM provedl průzkum na přelomu srpna a září, zúčastnilo se jej přes tisíc respondentů.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy