Praha - Arcibiskup a kardinál Dominik Duka už má v hlavě obrysy rezignačního dopisu, který musí v 75 letech poslat papeži Františkovi. Odchod musí nabídnout jako všichni biskupové v tomto věku.
Dukovi bude 75 let za dva týdny, 26. dubna. "Dříve dopis poslat nemohu. Rozhodnutí, zda mou rezignaci přijme, nebo mi mou misi prodlouží, bude svobodným rozhodnutím papeže Františka," řekl médiím v pátek na tiskové konferenci, pořádané k představení podoby návratu ostatků kardinála Berana.
Podle informací Aktuálně.cz lze nicméně očekávat, že dopis, který Duka do Vatikánu pošle, nebude naznačovat, jaké rozhodnutí by se mu více líbilo. "Lze očekávat, že arcibiskup Dominik Duka v dopise napíše, že je pokorně připravený na obě možné varianty. Vatikán nebývá příliš nadšený, pokud má pocit, že mu někdo něco doporučuje. Současný papež je navíc známý tím, že občas boří konvence, na doporučení může dát i nemusí," řekl Aktuálně.cz zdroj z pražského arcibiskupství.
Duka sám si nicméně je vědomý, že ho zdraví a léta limitují. "Buďme upřímní, přichází věk. Jsou tu nové generace a jsou i nemoci. Proto jsem v posledních dvou letech nepřistoupil k žádným velkým projektům," řekl Duka Aktuálně.cz.
Skupina křesťanských aktivistů napsala v únoru papeži Františkovi dopis, ve kterém ho žádají, aby mandát Dominiku Dukovi už neprodlužoval.
"Příklon biskupa Dominika k nacionalismu a ke krajní pravici lze vidět nejen v jeho nekritické podpoře islamofobního prezidenta Miloše Zemana, ale také v jednoznačném odmítnutí solidarity s uprchlíky na svatováclavské pouti v září 2017 anebo v blahopřejném dopise zaslaném předsedovi fašizující strany SPD Tomiu Okamurovi," uvedli v dopisu papeži.
Duka se k dopisu tehdy nechtěl vyjadřovat. Mezi lidmi, kteří se arcibiskupa zastali, byl mimo jiné předchozí prezident Václav Klaus.
Papež demisi nepřijal například v případě Dukova předchůdce Miloslava Vlka. Tehdejší pontifik Benedikt XVI. Vlkovi mandát v roce 2007 o dva roky prodloužil