Frýdek-Místek - Bývalí dopravní policisté z Vratimova si byli příliš jistí, že si při kontrolách řidičů mohou dovolit, co se jim zlíbí.
Jenže Inspekce ministra vnitra vyhlásila policejní korupci boj a právě v roce 2007 začala se sledováním policistů a s odposlechem služebních aut.
"Byl to zcela nový účinný prostředek, který inspekce do té doby nepoužívala. Proto si byli policisté tak jistí," uvedl Alois Dlouhý, státní zástupce Krajského státního zastupitelství v Ostravě, který se zaměřuje na trestnou činnost policie.
Deset bývalých policistů a jeden strážník teď stojí před soudem ve Frýdku-Místku. Jsou obžalovaní z korupce.
Obvodní oddělení ve Vratimově bylo Inspekcí ministerstva vnitra doslova rozprášeno, ale teprve až teď před soudem měla veřejnost možnost na vlastní uši slyšet, jak se policisté o řidičích a úplatcích mezi sebou bavili. Vulgárnosti a drzost, se kterými řidiče nutili k úplatkům, nebraly mezí. Na otázky Aktuálně.cz odpovídá státní zástupce Alois Dlouhý.
Aktuálně.cz: Soudce okresního soud ve Frýdku-Místku dnes u soudu pouštěl odposlechy služebních aut vratimovských policistů. Bylo zřejmé, že policisté ani v nejmenším netušili, že by mohli mít v autě odposlech.
Jistěže. Jinak by neříkali to, co říkali.
A.cz: Drzost policistů byla až zarážející. Kde se vzala?
Obžalovaným to dva měsíce vycházelo, tak si asi mysleli, že jsou nepostižitelní. Uvažovali zřejmě tak, že nanejvýš může proti něco tvrdit nějaký jednotlivec. Když oni budou aspoň dva a budou tvrdit něco jiného, jistě všichni uvěří jim.
Stoprocentně nepočítali s odposlechem, protože s tím začala Inspekce ministra vnitra až v roce 2007 po nástupu ministra Langra. To nečekali. V České republice byla tato forma sledování policistů zcela nová. Inspekce ministra vnitra ji tehdy použila v několika prvních případech.
A.cz: Kolik podobných případů jste předtím řešil?
Je to první případ tak velkého rozsahu za celou mou kariéru. Doposud jsem řešil spíše drobnosti, kdy například policista nevydal při silniční kontrole pokutové bloky.
Kauza a fakta
- léto 2007
Inspekce ministra vnitra zahájila ve Vratimově sledování policistů podezřelých z korupce - říjen 2007
Deset policistů a jeden strážník ze sousední obce byli zadrženi a státní zastupitelství zahájilo jejich stíhání - říjen 2007
Všichni podezřelí policisté dostali od svých nadřízených výpověď - listopad 2008
Státní zástupce obžaloval deset policistů a jednoho strážníka ze zneužívání pravomoci, sedm z nich také z přijímání úplatků
A.cz: Co se týče vratimovských policistů, je zdokumentováno devatenáct případů podezření z korupce za dva měsíce. Jak dlouho podle vás brali tito muži úplatky?
K tomu se nemohu vyjádřit, protože by to byla spekulace. Nic dalšího nebylo prokázáno.
A.cz: Podobný případ se podařilo inspekci zachytit také v Kladně. Domníváte se, že tyto dva případy by mohly mít nějak dopad na ostatní policisty?
Doufám, že budou mít preventivní účinek na ty policisty, kteří si myslí, že jsou nepostižitelní.
A.cz: Jak vnímáte způsob obhajoby ve vratimovském případu? Obžalovaní nic nepřiznávají.
Je to jejich právo.
A.cz: V čem jsou případy policejní korupce složitější než jiné?
Každá korupce se velmi obtížně prokazuje. Policejní korupce je možná obtížnější v tom, že řidiči mohou mít větší strach říci pravdu než v případě jiného veřejného činitele. Policie přece jen vzbuzuje velký respekt.
Řidiči by se mohli obávat odvety kolegů. Lidé mají obavu usvědčovat policistu z něčeho nekalého. Ale obecně se těžko prokazuje každá korupce, protože i druhá strana se obává postihu z trestného činu úplatkářství. Je každopádně dobře, že inspekce začala používat takový účinný prostředek, jako je odposlech v policejních vozech.
A.cz: Je v případě policistů z Vratimova stíhaný někdo z řidičů či dalších svědků?
Ne. Podle našeho názoru se svědci nedopustili trestného činu a nikdo z nich nebyl stíhán. Podle důkazních materiálů byli policisty k úplatku vyzváni. V krátké době pak ve věci poskytli pravdivé svědectví. Navíc, mnozí si nebyli jednoznačně vědomi, že jde o úplatek. Především platili jakousi pokutu.