Družstevní byty se mohou dál převádět

Tomáš Fránek
12. 4. 2006 15:20
Brno - Majitelé družstevních bytů si je mohou i nádale převádět do svého vlastnictví. Ústavní soud nezrušil části zákona, které jejich převody upravovaly.

Pražský vrchní a městský soud chtěly, aby byly zrušeny paragrafy, podle nichž je bytové družstvo povinno na žádost družstevníka převést jím užívaný byt do jeho osobního vlastnictví.

Návrh na zrušení části zákona upravujícího převody družstevních bytů do osobního vlastnictví podaly soudy v souvislosti s případem Bytového družstva Kavčí skála v Říčanech u Prahy.

Bytové družstvo Kavčí skála zkrachovalo v roce 1998 kvůli mnohamilionovým dluhům. Do konkurzní podstaty zahrnul druhý správce Tomáš Koranda i byty již převedené do osobního vlastnictví, které majitelé řádně zaplatili. Jde asi o čtyři sta vlastníků bytů.

Bydlení v Praze na Vinohradech
Bydlení v Praze na Vinohradech | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Problémy při konkursu

Poslanci už loni na podzim požádali vládu, aby se zasadila o to, že konkursní správci nebudou blokovat převody družstevních bytů do vlastnictví členů družstva.

Podle místopředsedy výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí Františka Beneše (KSČM), se konkurzní řízení vlečou a lidé se obávají o ztrátu svých bytů.

"Soudy nectí právo všech bytových družstevníků na převedení jejich bytů do vlastnictví, ačkoli toto oprávnění je obsaženo již ve třech zákonech," uvedl Beneš.

Ústavní soud dnes potvrdil, že družstevní byty převedené do osobního vlastnictví nemohou být zahrnuty do konkurzní podstaty družstva. "Tímto rozhodnutím skončily veškeré polemiky. Ti, co převedeno mají, se nemusejí obávat, že by jejich převod mohl být zpochybněn, a ti, co převedeno ještě nemají, budou mít nárok zachován, i kdyby v družstvu došlo ke kolizní situaci," řekla dnes bývalá předsedkyně Bytového družstva Kavčí skála v Říčanech a starostka Říčan Adriena Mrázová.

Zákonodárci v roce 1992 uznali majetkové nároky družstevníků na byty, které obývali. O dva roky později vznikl zákon umožňující převod družstevních bytů do osobního vlastnictví.
   
Od té doby jsou byty na základě žádostí družstevníků převáděny do jejich majetku, s tím ale nesouhlasila družstva. Převody bytů do osobního vlastnictví totiž komplikují například opravy domů, kde část bytů patří družstvu, a část si lidé už převedli do vlastnictví.

Družstva nesouhlasí

Počet bytů, které jsou ročně převedeny do osobního vlastnictví, postupně klesá. "Zatím se převedlo asi 30 procent družstevních bytů, 70 procent zůstává v majetku družstev," řekl zástupce bytových družstev Vít Vaníček. Například v Praze se podle něj nyní ročně převede asi procento bytů. "Kdo si byt chtěl převést, už to udělal. Ostatní na to nespěchají," dodal Vaníček.

Minulý rok tak například převody bytů zastavilo Stavební bytové družstvo Chomutov, podobně postupovalo také družstvo v Teplicích. 

Koncem devadesátých let Ústavní soud podle advokátky Hany Marvanové, které se těmito případy zabývá, dospěl k názoru, že převody bytů jsou v souladu se zákonem.

V Česku je podle ČSÚ trvale obydlených 1,6 milionu domů s více než 3,8 milionů bytů. Družstevních bytů je více než 650 000.

 

Právě se děje

Další zprávy