Drtinová: Neuhnu, ani kdyby proti mně stálo 500 Moravců

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
1. 11. 2013 17:55
Novinářka poskytla Aktuálně.cz rozhovor, v němž nešetří kolegu Václava Moravce,
Foto: Repro: ČT 24

Praha - Situace v České televizi nabrala další vývoj.

Poté, co třiadvacet redaktorů ČT v čele s moderátorkou Danielou Drtinovou a editorem Adamem Komersem podalo podnět k Radě České televize, aby prošetřila spornou objektivitu a vyváženost zpravodajství ČT 24, přišla protireakce. Jedenašedesát dalších zaměstnanců televize podepsalo petici, v níž vyjadřují loajalitu současnému vedení. Podle nich se zpravodajství nemanipuluje a mají důvěru v šéfa zpravodajství Zdeňka Šámala.

"Ani jedna ze stížností, které k nám chodily a které jsme mapovali, se ovšem netýkala přímo ředitele Zdeňka Šámala. Těch 60 podpisů vnímám jako podporu Šámala. Není to nic, co nejde nepodepsat," řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz Daniela Drtinová s tím, že původce údajné manipulace se zpravodajstvím vidí jinde.

Předseda Rady ČT Milan Uhde už Aktuálně.cz řekl, že situace je nyní v rukou generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. "Nebudeme nyní zavádět žádný mimořádný režim, ani svolávat zvláštní zasedání. Sejdeme se 6. listopadu a tam vybídneme generálního ředitele, aby celou věc prošetřil. Rada nemá právo chodit sama mezi redaktory a něco si u nich zjišťovat," řekl Uhde.

Jak ale z dané situace vyplývá, redaktoři České televize jsou nyní rozděleni na dva tábory. To potvrzuje i Drtinová.

A.cz: Jaká nyní panuje v České televizi atmosféra? Bavili jste se o tom s kolegy i poté, co se včera objevily ty dva dokumenty?

Já jsem sice dnes v České televizi nebyla, ale atmosféra je tam samozřejmě velmi hustá. Redakce je rozdělena a s kolegy se o tom bavíme neustále. Motivaci těch 60 podepsaných chápu. Vnímám to jako podporu vedení Zdeňka Šámala a věřím jim, že jejich reportáže se skutečně neovlivňovaly. Žádný z našich podnětů ale proti Zdeňkovi Šámalovi nemířil. Byla bych ráda, kdyby si každý ty jednotlivé body přečetl.

A.cz: Já jsem je četla, vy sama jste dodatečně Šámalovi podporu také vyjádřila. Lze to vnímat tak, že původce té údajné manipulace vidíte někde jinde? Většina z nich totiž směřovala na šéfredaktora Mrzenu.

Ano, na rovinu to takto můžu říct.

Stížnosti, které jsme my z různých stran dostávali a které jsme důkladně mapovali a sledovali, všechny ukazovaly na Petra Mrzenu. A ten náš podnět nebyl v žádném případě útok na práci těch 61podepsaných redaktorů, ani na práci Zdeňka Šámala. Dokonce to nevnímám ani jako nějaký souboj 61 proti 23. Jak jsem řekla, motivaci těch 60 podepsaných chápu, a 60 říkám záměrně z toho důvodu, že jediný, jehož motivaci opravdu, ale opravdu nerozumím, je Václav Moravec.

A.cz: Proč zrovna Václav Moravec?

Václav Moravec je jedním z těch, kteří si na situaci v České televizi stěžují už dlouho a ze všech nejvíce. Opravdu nechápu, proč teď tímto způsobem otočil a prezentuje se tak, jak se prezentuje. Byl to právě on, kdo i několikrát řediteli volal, vyjadřoval nespokojenost a chtěl situaci řešit.

A.cz: Moravec ale v jiném rozhovoru řekl, že je ze stávající situace otrávený a zvažuje odchod z ČT.

Václav Moravec je otrávený dlouhodobě, o tom se ví. A ví se to proto, že si na chodbách ČT skutečně často stěžoval.

A.cz: Vy sama jste odchod nezvažovala? Vzhledem k srpnovým událostem pro vás ta situace také musí být nepříjemná už dlouhodobě.

Pokud budu muset odejít, tak odejdu se ctí. Budu vědět, že jsem udělala, co jsem měla, a neuhnu, ani kdyby proti mně stálo pět set Moravců. Já celé tohle vnímám jako klíčové rozhodování o charakteru veřejné služby a nemyslím si, že by to byl marný boj.

Jsem ráda, že jsem to podstoupila a ten podnět, tak jak je, bych sepsala klidně i sama. Tohle není záležitost žádných počtů.

A.cz: Co tedy říkáte na to, že si zbylých 21 redaktorů přálo zůstat v anonymitě? Jak byste reagovala právě na slova Václava Moravce, pokud se k němu ještě vrátíme, že by se měli přihlásit k jakési občanské odpovědnosti?

Myslím, že je to velmi nefér. Víte - ono podepsat se pod něco, co vyjadřuje podporu vedení, je o dost jednodušší, než podepsat se pod něco, co ho konfrontuje. Udělat to takhle byl můj nápad a domluvili jsme se na tom s předsedou Uhdem. Rozhodně to není žádná zbabělost.

A ještě bych k tomu chtěla říct, že já bych nikdy v žádném případě nezneužila důvěry těch podepsaných takovým způsobem, jako to udělala Česká televize, když včera zveřejnila jména těch 61. Někteří z nich si totiž jmenovaní také nepřáli být.

Podle toho, jak já tu redakci poznala, znovu zdůrazňuji, že nyní nastal klíčový moment v rozhodování o charakteru veřejné služby.

 

Právě se děje

Další zprávy