My zprávy nemanipulujeme, napsala redakce ČT řediteli

Domácí ČTK Domácí, ČTK
31. 10. 2013 19:43
Veřejnoprávní televize začala řešit přes média, zda zamlčuje a zkresluje občanům zprávy.
Dopis řediteli, ve kterém část redakce ČT popírá záměrné politické manipulace ve zprávách, zveřejnilo samo vedení stanice.
Dopis řediteli, ve kterém část redakce ČT popírá záměrné politické manipulace ve zprávách, zveřejnilo samo vedení stanice. | Foto: Repro ČT

Praha - Redaktoři a další zaměstnanci České televize se veřejně přou o to, zda jejich vedení zasahuje do podoby zpravodajství. Třiadvacet zaměstnanců kanálu ČT24 zaslalo dopis s kritikou politických zásahů do zpravodajství Radě České televize, podepsali ho i moderátorka Daniela Drtinová a zástupce šéfredaktora zpravodajství Adam Komers.

Naopak ve čtvrtek večer sama televize rozeslala prohlášení šesti desítek redaktorů ČT i s jejich naskenovanými podpisy, ve kterém tato část redakce kritiku svých kolegů odmítá a staví se za vedení.

Těchto 61 členů redakce mělo podepsat dopis řediteli ČT, ve kterém část redaktorů popírá politické zkreslování zpráv. List zveřejnilo samo vedení stanice.
Těchto 61 členů redakce mělo podepsat dopis řediteli ČT, ve kterém část redaktorů popírá politické zkreslování zpráv. List zveřejnilo samo vedení stanice. | Foto: Domácí

Podle prvního dokumentu, jehož text zveřejnil server idnes.cz, šéfredaktor redakce zpravodajství Petr Mrzena zasahoval do zpravodajství televize ve prospěch prezidenta Miloše Zemana i jeho spřízněné strany SPOZ. Vedení televize chce stížnost nechat posoudit nezávislým auditorem.

"Odmítáme, že bychom byli v období před parlamentními volbami i během nich vystaveni jakémukoli tlaku či ovlivňování reportáží. Naopak byl každý den kladen důraz na maximální objektivitu," napsalo v reakci 61 redaktorů zpravodajství ČT v dopise generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi.

Televizní mluvčí nejprve médiím rozesala kopii redakčního dopisu včetně jedenašedesáti podepsaných jmen, vzápětí ovšem televize v druhém mailu požádala novináře, aby jména kolegů, kteří se fakticky postavili za vedení stanice, nebyla zveřejněna, protože dokument vznikl jen "pro interní účely". Proč jej tedy ředitelé ČT nejprve sami zveřejnili, už mluvčí nedoplnila.

Kritici údajných zásahů do reportáží uvádějí, že cenzorské zásahy či pokusy o ně, příkazy vedoucí k porušování objektivity a vyváženosti ze strany šéfredaktora zpravodajství se vystupňovaly v době kampaně před volbou prezidenta ČR a po zvolení Miloše Zemana hlavou státu.

Autoři listu předkládají řadu konkrétních případů. Poukazují například na to, že po oficiálním stanovisku o údajné viróze hlavy státu u korunovačních klenotů byly ze zpravodajství staženy záběry vrávorajícího prezidenta. Dalšími příklady jsou zpravodajství o vztyčeném prostředníčku výtvarníka Davida Černého směrem k Hradu, které se objevilo jen ve čtené zprávě a bylo vyřazeno z hlavní zpravodajské relace Události, nebo fakt, že po personálním zemětřesení v resortu ministerstva dopravy dostal prostor k vyjádření jen ministr Zdeněk Žák kandidující za SPOZ.

Jméno byli prý kvůli obavám z pomsty ochotni zveřejnit jen Drtinová s Komersem, všechny signatáře zná pouze předseda Rady České televize Milan Uhde. Když s obdobnými námitkami na konci roku 2011 vystoupil redaktor Jakub Kalenský, byl o pár týdnů později na hodinu propuštěn, uvedli signatáři. Podle Uhdeho to svědčí o tom, že v ČT vládne atmosféra obav z otevřeného jednání, což je podle něj stejně znepokojivé, jako obsah dopisu.

Ředitel ČT Petr Dvořák uvedl, že o kritice některých reportáží věděl od srpnové schůzky s Drtinovou a zářijového jednání s vedením zpravodajství a všemi moderátory. "Požádal jsem je proto o konkrétní materiál, který by jejich podněty shrnul, avšak žádný text jsem ani přes opakované přísliby nikdy neobdržel," sdělil dopoledne. V podvečer pak uvedl, že výzva na podporu vedení zpravodajství ČT je pro něj potvrzením, že situace není jednobarevná. "Nicméně ani tato skutečnost přirozeně nemění nic na mém rozhodnutí nechat důkladně prověřit všech dvanáct údajných pochybení vedení redakce zpravodajství vzniklých v průběhu letošního roku," dodal Dvořák.

Ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal tvrdí, že zpravodajství ČT kritéria vyváženosti a objektivity splňuje. "Velice mě proto překvapuje, že někteří editoři, kteří mají být údajně součástí anonymní skupiny podporující podnět podaný Radě ČT, nyní zveřejňují své výtky i k rok starým reportážím," řekl.

Nezávislá odborová organizace České televize, do jejíhož vedení patří i Komers, se v srpnu ostře postavila proti stažení Drtinové z pozice moderátorky pořadu Události, komentáře. To se mělo podle odborářů stát na základě politické objednávky. Za Drtinovou se poté postavila řada zaměstnanců ČT.

 

Právě se děje

Další zprávy