Mrazivá minulost holešovické tržnice: Řev krav i zápach, který se nesl celou Prahou

Kristýna Pružinová Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
6. 8. 2020 7:00
Areál Pražské tržnice v Holešovicích původně sloužil jako ústřední jatka, kde řezníci ročně zpracovali až 87 milionů kusů dobytka. „Tady ty krávy řvaly, vydávaly hrozné zvuky,“ vzpomíná kurátor Josef Vomáčka. Po uzavření jatek v 80. letech se využití areálu zcela proměnilo. Podívejte se na reportáž, kde Vomáčka prozrazuje, jaké využití například měly budovy nynějšího nočního klubu nebo nevěstince.
Kurátor Josef Vomáčka vzpomíná na to, jak se žilo ve městě, v jehož centru fungovala ústřední jatka s tisíci kusy řvoucího dobytka. | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Ještě před 50 lety se po areálu nynější Pražské tržnice proháněly tisíce kusů dobytka. Hluk řvoucích zvířat před porážkou nebo nepříjemný zápach nebyl pro tehdejší obyvatele hlavního města ničím výjimečným. "Když náhodou foukal východní vítr, tak tam páchly ty jatky. Nad celou Prahou se nesl obrovský puch kůže, spáleniny a masa," vzpomíná kurátor a průvodce Josef Vomáčka na doby, kdy bydlel nedaleko Národního muzea.

Centrální jatka s rozlohou přes 10 hektarů fungovala téměř jako samostatné město. "Uvědomme si, že je tady 49 velkých halových budov. Jsou tady ulice a celá náměstí," popisuje Vomáčka. Jatka měla dokonce svou vlastní malou elektrárnu nebo banku. Ve 30. letech minulého století v nich řezníci ročně zpracovali až desítky milionů kusů dobytka. 

V roce 1983 se jatka uzavřela a využití celého areálu se zcela proměnilo. Podle Vomáčky začalo právě od té doby docházet k útlumu zájmu a řada budov se přestala využívat. Vloni z tržnice zmizely i venkovní asijské stánky, poté, co jim město vypovědělo nájemní smlouvy. Dnes je jejich část soustředěná pouze v budově číslo 13. Centrální korzo tržnice tak zeje prázdnotou, některé budovy pomalu chátrají a pětina areálu se v současnosti vůbec nevyužívá.

Praha ale plánuje do areálu postupně navracet život a chystá jeho kompletní renovaci. Mají přibýt nové obchody, restaurace, prostory pro kulturu nebo vyhlídková věž. "Já mám jenom velký strach z toho, aby se to podle návrhů nevyleštilo jako luxusní prostor, kam si lidé pro rohlíky nebudou moct přijít," podotýká Vomáčka. "Toto není tržnice pro bohaté lidi. To je tržnice pro lidi, kteří by sem rádi přijeli a odvezli si levnější vajíčka," dodává kurátor.

Prvních viditelných změn se ale Pražané jen tak nedočkají. Rekonstrukce by podle nynějších plánů měla trvat až 20 let. "Není to tak, že by město hledalo dodavatele celé rekonstrukce. Postupně, jak studie naplánovaly etapizaci, se budou připravovat projektové dokumentace na jednotlivé objekty," komentuje kurátor Pražské tržnice Michal Tošovský.

Podle něj je užívání slova tržnice kvůli různorodé náplni areálu zkreslující. "Především jsou to desítky tisíc metrů podlahové plochy v objektech, které budou mít různé využití a všechny rozhodně nebudou pro stánkový prodej," zdůrazňuje Tošovský. V tržnici chystá v blízké době řadu kulturních akcí, jakou bude například oslava výročí 125 let od otevření, která má veřejnosti mimo jiné přiblížit i historii celého areálu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 3 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy