Dříve dva lidé za měsíc, teď dva denně. Pískání v uších je nová civilizační nemoc

Iva Bezděková
18. 3. 2019 20:03
Sedavá práce u počítače, nedostatek pohybu a stres. Nezdravý životní styl moderní doby má na svědomí novou civilizační chorobu. Nepřetržité pískání v uších, odborně tinnitus, začíná postihovat čím dál více mladých lidí, přitom ještě před lety šlo většinou o nemoc důchodců. Ve světě trpí ušním šelestem až 25 procent populace.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Hlasitý zvuk připomínající pračku nebo myčku, pískání, hučení. Zvuky, které nikdo jiný neslyší, mohou být pro někoho tak intenzivní, že se člověk nemůže soustředit na práci, je podrážděný a nemůže spát. Večer, kdy vše kolem utichá, začíná hluk v uších ještě sílit.

Počty pacientů, kteří tímto chronickým problémem trpí, přitom oproti minulým letům narůstají. "Zatímco před dvaceti lety k nám přicházeli s ušním šelestem zhruba dva pacienti za měsíc, teď míváme stejný počet nových pacientů denně," říká ORL lékařka Marta Václavíková.

Upozorňuje, že dříve chorobou trpěli převážně lidé nad šedesát let, u kterých šelest v uších způsobuje především cukrovka nebo zvýšený tlak. "Nyní tinnitus postihuje většinou mladé pacienty, výjimkou nejsou ani lidé do třiceti let," dodává Marta Václavíková.

Nárůst pacientů s tímto problémem potvrzuje také primářka ORL na pražské poliklinice Medico Jitka Vydrová. "Často je tinnitus způsobený degenerativními změnami krční páteře, které jsou způsobeny nesprávným držením těla, především u počítače. Typickými pacienty s touto chorobou jsou v poslední době IT specialisté," poznamenává Vydrová.

V Česku zatím celkové počty pacientů s tinnitem nikdo systematicky nespočítal. Čísla ze zahraničí ale dokládají, že jde o rozšířený problém. Aktuální studie ve Spojených státech ukázala, že tímto onemocněním trpí až 25 procent Američanů. Skoro třetina z nich má přitom nepříjemné pískání v uších déle než patnáct let.

Lidé se obávají, že ohluchnou

Zvuk při tinnitu vzniká ve vnitřním uchu, kde jsou smyslové buňky, které z různých důvodů nefungují tak, jak mají. Vysílají do mozku falešný signál, jako by šlo o vnímání nějakého zvuku.

Lidé s ušním šelestem se často obávají, že postupně ohluchnou. Úporné pískání v uších provázelo nevratnou ztrátu sluchu u některých známých osobností, ke kterým patřil například Bedřich Smetana nebo Ludwig van Beethoven.

Lékaři ale pacienty uklidňují. Až 95 procent lidí s tinnitem má sluch zcela v pořádku. "Ušní šelest je výsledkem změny funkce mozku, který vydává na určité podněty odpověď. Příčinu problémů nacházíme velmi často v patologiích na krční páteři," dodává primářka. Některým pacientům proto pomáhá například dlouhodobá a správně vedená rehabilitace.

Lékaři zkoušejí také takzvanou hyperbarickou kyslíkovou terapii, která má dodat vnitřnímu uchu co nejvíce kyslíku. Pacienti pobývají v tlakové komoře, kde úroveň tlaku dosáhne hodnot odpovídajících hloubce 16 metrů pod hladinou vody. K možnostem patří také užívání léků na zlepšení průtoku krve. Pokud jsou ale příčinou problému změny na krční páteři, většinou tyto léky nepomáhají. "Naopak zabírají kvalitní masáže a hlavně změna životního stylu," upozorňuje doktorka Václavíková.

Pomáhá i spánek ve včelím úlu

Američtí lékaři také zkoušejí zavádět pacientům do uší na několik měsíců takzvané noisery, které vydávají zvuk. Věří, že poté, co přístroj odstraní, lidé pocítí úlevu a tinnitus zeslábne nebo zmizí. Lidé zkoušejí i takzvanou apiterapii, tedy spánek ve včelím úlu. Monotónní bzučení včel některým lidem ušní šelest přehluší.

Podle lékařů ale zhruba třetina pacientů dlouhodobě na žádnou léčbu nereaguje. Zatímco někteří lidé si na nepřetržitý zvuk v uších časem zvyknou a naučí se s ním žít, jiní kvůli tomu bývají psychicky zlomení. "Je třeba si ale uvědomit, že ačkoliv dokáže ušní šelest člověka hodně potrápit, samotná choroba nikoho na životě ani na zdraví neohrožuje," upozorňuje primářka Vydrová.

Chorobou trpí i slavní

Colours of Ostrava 2012 - Michal Pavlíček

Chorobou trpí i některé současné známé osobnosti, například malíř Jiří Slíva. S ušním šelestem žije od svých třiadvaceti let i kytarista a hudební skladatel Michal Pavlíček. "Slyším dva typy zvuků. Jeden je zrnění a druhé basové hučení. Je to prapodivný a všudypřítomný zvuk. Člověk má pocit, jako když si za sebou vláčí místo pejska na vodítku zapnutou ledničku," popsal pro Českou televizi už dříve hudebník Pavlíček, u kterého se problém s ušním šelestem rozvinul po hlasitých koncertech svých hudebních kapel.

S tinnitem se musí vypořádat také spisovatel Jáchym Topol, který kvůli svým zdravotním problémům vzdal před sedmi lety lety kandidaturu do Senátu.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Slavia si předčasně stáhla útočníka Musu z hostování v Liberci

Fotbalová Slavia Praha si předčasně stáhla útočníka Petaru Musu z hostování v Liberci, kde měl chorvatský talent působit do konce sezony. Jednadvacetiletý hráč se k lídrovi české ligy připojí dnes a odletí s ním na herní soustředění do portugalského Algarve. Červenobílí o tom informovali na svém webu.

Slavia si Musu stáhla zpět poté, co tým v zimní pauze opustil kapitán Milan Škoda a další útočník Mick van Buren odešel na hostování. Chorvatský mladík doplní v Edenu dvojici zbylých hrotových hráčů Stanislava Tecla a Júsufa Hilála.

Musa přišel do Slavie v létě 2017, ale dosud za Pražany neodehrál ani jeden soutěžní zápas. Nejprve hostoval v druholigovém Žižkově a před rokem zamířil do Liberce. Zatímco vloni na jaře se při deseti ligových startech gólově neprosadil, za uplynulý podzim skóroval v nejvyšší soutěži sedmkrát a byl druhým nejlepším střelcem Severočechů.

před 1 hodinou

Milwaukee i bez zraněného Adetokunba přehrálo v NBA Washington

 Basketbalisté Milwaukee se v NBA dokázali vyrovnat s absencí řecké hvězdy Janise Adetokunba, kterého trápí bolavé rameno, a porazili Washington 151:131. Hvězdou zápasu se stal Khris Middleton, který zaznamenal 51 bodů a 10 doskoků. Na druhé straně nasbíral jen o čtyři body méně Bradley Beal.

Nejlepší tým NBA Milwaukee už o přestávce vedlo o 25 bodů a celkem se jeho náskok v utkání vyšplhal až na 32 bodů. Poločasových 88 bodů je novým klubovým maximem. Životní zápas má za sebou i Middleton, jenž svůj dosavadní rekord z listopadu 2017 překonal o osm bodů.

"Jeho výkon byl ohromující. Vypadalo to, že promění každou střelu," řekl trenér Bucks Mike Budenholzer. Middleton trefil 16 z 26 střel včetně sedmi trojek z 10 pokusů a proměnil všech 12 trestných hodů.

"Rád bych svůj výkon věnoval památce Kobeho Bryanta. Jako díky za to, co pro naši hru udělal. Vzal jsem si od něj hodně," vzpomněl osmadvacetiletý střelec na tragicky zesnulou legendu Los Angeles Lakers. Padesátibodový výkon viděla NBA už třetí den v řadě, což se stalo poprvé od roku 1962. V neděli nastřílel 50 bodů Damian Lillard z Portlandu a v pondělí se 50 body blýskl Eric Gordon z Houstonu.

Middletonovi sekundoval rozehrávač Eric Bledsoe, jenž nasbíral 34 bodů a deset přihrávek.

Výsledky NBA:

Charlotte - New York 97:92, Cleveland - New Orleans 111:125, Dallas - Phoenix 104:133, Memphis - Denver 104:96, Miami - Boston 101:109, Milwaukee - Washington 151:131, Philadelphia - Golden State 115:104, Toronto - Atlanta 130:114. Utkání LA Lakers - LA Clippers bylo odloženo.

Další zprávy