Drahošovu kampaň vede muž z firmy stíhané v kauze Rath. Nepodstatné, reaguje kandidát na Hrad

Domácí Domácí
3. 4. 2017 10:06
Šéf volební kampaně prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše je muž, který působil ve firmě stíhané v kauze Rath i v řadě společností, které zkrachovaly. Drahoš ale tvrdí, že o minulosti svého volebního manažera Jakuba Kleindiensta ví, ale nepovažuje ji za podstatnou. Že by minulé aktivity mohly Drahošovi zkřížit cestu na Hrad, nepřipouští ani sám Kleindienst.
Jiří Drahoš.
Jiří Drahoš. | Foto: Matej Slávik

Praha - Volební manažer a zatím jediná viditelná postava z týmu prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše Jakub Kleindienst má za sebou pestrou minulost. Kleindienst působil ve vedení firmy stíhané v kauze Davida Ratha i v další řadě společností, které byly v insolvenci. Na problematické aktivity volebního manažera upozornil web Českého rozhlasu.

Za nejproblémovější z Kleindienstovy minulosti se dá označit jeho působení v dozorčí radě společnosti ML Compet. Firma se podle policistů podílela na korupci ve Středočeském kraji za éry exhejtmana Davida Ratha.

Kleindienst ale tvrdí, že s kauzou nemá nic společného. "Vůbec se mě to netýkalo. V té firmě jsem vůbec nepůsobil, myslel jsem si, že tu firmu koupím, ale na to nedošlo," popsal webu Kleindienst.

Své působení v několika zkrachovalých firmách Kleindienst vysvětluje tím, že se je naopak snažil zachránit.

Drahoš o minulosti šéfa své kampaně zčásti věděl a podle jeho vyjádření pro web mu to nijak zvlášť nevadí. "Je to řada tvrzení, která se musí ověřit. Nechci to komentovat takhle ze vzduchu. O některých z nich vím, ale nepovažuji je za podstatné," řekl s tím, že šéfa své volební kampaně zná již několik let a věří mu.

Ani Kleindienst ve své minulosti problém nevidí a nepřipouští, že by mohl být Drahošovi v cestě na Hrad překážkou. "Pan profesor o mně ví všechno. Byl bych úplný blázen, abych se jinak uvolil, že s ním vstoupím do takhle zásadního projektu. Nemá to žádnou trestněprávní rovinu, ani jsem se k tomu nepřiblížil," dodal.

Bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš oznámil svou kandidaturu před dvěma týdny svým nejbližším v Jablunkově. Po prezidentu Miloši Zemanovi a textaři Michalu Horáčkovi je třetím vážným zájemcem a post hlavy státu. Nyní Drahoš musí ke kandidatuře sesbírat 50 tisíc podpisů, podporu politické strany již dříve vyloučil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

O 5 tisíc korun na dítě je možné od příštího týdne žádat on-line či v Czech Pointu

Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého budou moci od příštího týdne začít žádat o příspěvek 5 tisíc korun na dítě. On-line žádost najdou na webu ministerstva či na novém ministerském portálu. Potřeba je elektronická identita, tedy třeba ta bankovní. Osobně je pak možné požádat o jednorázovou dávku v Czech Pointech na radnicích a v krajských úřadech. Peníze začnou úřady práce pak vyplácet nejdřív koncem srpna. Postup ve čtvrtek novinářům představili náměstek ministerstva práce pro informační technologie Karel Trpkoš a náměstkyně pro sociální pojištění a dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL).

"Proces jsme se snažili udělat co nejjednodušší. Využíváme data, která už do značné míry máme z registrů," uvedl Trpkoš. Díky přihlášení přes elektronickou identitu bude řada údajů v on-line formuláři už vyplněná. K podání žádosti v Czech Pointu by měl pak většinou stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí.

Jednorázovou dávkou 5 tisíc korun chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle zákona je pro domácnosti s loňským příjmem do milionu korun hrubého na dítě, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát podporu vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát ODS na senátora v Ústí nad Orlicí Kopecký odstoupil, pil před jízdou

Kandidát ODS na senátora v obvodu Ústí nad Orlicí Josef Kopecký se vzdal kandidatury. Řídil auto pod vlivem alkoholu, uvedl na facebooku. Dodal že kdyby se nevzdal kandidatury, mohl by ohrozit ODS.

"Po několika měsících kampaně jsem se rozhodl vzdát se kandidatury z osobních důvodů. Tím důvodem je prostý fakt, že na konci minulého týdne jsem udělal naprostou hloupost a sedl si za volant po požití několika piv. Bylo to na kratinkou vzdálenost, v noci na prázdné ulici, neboural jsem, nikoho jsem neohrozil. I tak je to ale neomluvitelné," uvedl na svém facebookovém profilu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy