Praha - Končící šéf Akademie věd ČR (AV) Jiří Drahoš se ještě definitivně nerozhodl, zda se bude ucházet o funkci prezidenta. Během sněmu AV v úterý řekl, že o kandidatuře seriózně uvažuje. Příjemně ho překvapila podpora od šéfa Senátu Milana Štěcha (ČSSD), který ocenil, jak Drahoš instituci reprezentoval a prohlásil, že by si přál, aby se Drahoš ujal nějaké veřejné funkce.
Autoritu podle něj vydobyl nejen pro sebe, ale i Akademii věd. "Byl bych rád, kdyby měla ČR možnost inteligence a osobnostních vlastností pana Drahoše využít, ať už v jakékoliv pozici," uvedl.
Drahoš v čele akademie skončí v pátek a další den převezme funkci předsedkyně Eva Zažímalová. "Já stále opakuji, že do 24. března jsem ve funkci předsedy AV ČR, ale také připouštím, že seriózně uvažuji o tom, mám-li jít do volebního klání na prezidenta republiky," řekl v úterý Drahoš.
Štěchův názor zná už delší dobu, příjemně ho však překvapilo, že ho vyslovil i veřejně na sněmu. "Ale není to určitě věc, která by nějak najednou zformovala můj názor, jestli ano, nebo ne, k tomu musí člověk dospět sám," dodal. Za důležitý považuje názor rodiny, protože případná účast ve volbách by do jejího života výrazně zasáhla.
Pravděpodobnost své kandidatury nechtěl Drahoš procentuálně vyjádřit. "Slíbil jsem, že po ukončení svého angažmá, nejpozději do nějakých 10 dnů, bych své definitivní rozhodnutí řekl, teď bych nerad specifikoval ani pro, ani proti," řekl.
Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík na Twitteru uvedl, že Drahoš je potenciální kandidát, kterého Česko potřebuje. Spekulovalo se i o tom, že by Drahoše mohli podpořit lidovci. Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) Drahošovi nabídl, aby pokračoval jako jeho poradce. Zda by mohli lidovci končícího šéfa akademie podpořit v prezidentské volběvšak nechtěl prozradit.
"Politická podpora je něco, čemu se nebráním, ale nežádám o ni. Pokud budu kandidovat, budu kandidovat jako Jiří Drahoš bez závislosti na nějaké politické straně," uvedl.
Ve svém projevu Drahoš vyzdvihl, že nejvýznamnějším úspěchem Akademie věd v posledních letech je to, že ji lidé začali vnímat jako nezpochybnitelnou součást vědy a vzdělávání. Mimo jiné také varoval před tím, aby se formulování představ budoucího vývoje společnosti ujali extremisté a populisté. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na Twitteru uvedl, že by měl Drahoš konkrétně sdělit, kdo podle něj populisté a extremisté jsou.