Dozvuk Dobešovy éry. Audity našly chyby za 121 milionů

Jakub Novák
26. 11. 2012 18:30
Polovinu sumy zahrnují nejasnosti v projektu státních maturit
Foto: Thinkstock

Praha - Pachuť velkých projektů z dob Josefa Dobeše na ministerstvu školství, které spolufinancoval Brusel, zůstává.

V rámci několika takzvaných IPn (Individuálních projektů národních) našla Evropská komise nesrovnalosti v celkové výši asi 121 milionů korun.

Poloviční podíl z této sumy má přitom projekt se zkratkou PRO.MZ - celým názvem "Příprava podmínek reformované maturitní zkoušky".

"Na základě výsledku auditu Evropské komise byla na tomto projektu identifikována nesrovnalost ve výši cca 60 milionů spočívající v pochybení v zadávacím řízení," potvrzuje mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Pokud se tyto nesrovnalosti potvrdí, zaplatí vydané peníze nikoliv Brusel, ale zřejmě přímo ministerstvo.

Od srpna letošního roku prošetřuje nález auditu finanční úřad, jeho závěry však stále nejsou známy.

"Nesrovnalosti spočívají ve většině případů v pochybení v zadávacím řízení odhalených na základě výsledků auditu Evropské komise, případně ministerstva financí," dodává Jordán.

PRO.MZ, jak už z názvu vyplývá, je "projekt zaměřený na komplexní přípravu metodik, podmínek a postupů reformované státní maturitní zkoušky" - tedy na přípravu nové podoby maturitní zkoušky.

Jeho celkový rozpočet činí asi 415 milionů korun, z čehož Evropský sociální fond projekt financuje 353 miliony, zbylých 62 jde v rámci spolufinancování ze státního rozpočtu.

Na projektu s ministerstvem spolupracuje kromě CERMAT ještě Národní institut pro další vzdělávání.

Další pochybení se podle informací Aktuálně.cz týkají projektů Národní soustavy kvalifikací, Kurikulum S nebo projektu Klíče pro život.

V případě prvního zmíněného jde zřejmě o výsledek auditu, o němž informovaly Lidové noviny. Ze smlouvy "vypadla" věta o tom, že informační systém, který byl v rámci projektu vytvořen, zůstane ve vlastnictví ministerstva.

Tomu by tak zbývalo jediné - pronajmout si systém od společnosti Trexima. Kvůli porušení zadávacích podmínek ministerstvu hrozí ztráta 35 milionů.

Miroslav Procházka, který smlouvu podepsal, už ve veřejném sektoru nepůsobí. V současnosti je ředitelem úseku lidských zdrojů právě v Treximě.

V případě projektu "Kurikulum S" se podezření na nesrovnalost ve výši 16 milionů týká opět pochybení ve výběrovém řízení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy