Pět miliard z Bruselu prostě nevyužijeme, říká Fiala

Jakub Novák
4. 9. 2012 13:25
Za chyby v čerpání zaplatí Česká republika minimálně dalších 750 milionů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo školství nebude schopno vyčerpat z evropských fondů čtyři až pět miliard korun. "Nebude to ke škodě státního rozpočtu, prostě to nevyužijeme," řekl ministr školství Petr Fiala.

Za systémové chyby, ke kterým v čerpání peněz z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost došlo, potom Češi zaplatí 750 milionů až miliardu, dodal Fiala.

Tato částka přitom nemusí být konečná. Představuje pouze návrh české strany, se kterým Evropská komise může, ale nemusí souhlasit.

V prvním případě bude možné peníze využít ještě na jiné projekty. Pokud však Komise návrh odmítne a přijde se svým vlastním - pravděpodobně vyšším - peníze budou pro český stát definitivně ztracené.

A tím to nekončí - takzvané nezpůsobilé (z různých důvodů neproplatitelné) výdaje v projektech příjemců financovaných z veřejných rozpočtů představují částku asi 800 milionů.

Kromě těchto plošných korekcí budou u problematických projektů provedeny další, individuální. Částka tak může vyšplhat ještě výše.

Cílem "záchranných prací" na ministerstvu školství je zejména příprava pro hladké čerpání projektů v letech 2014 a 2015.

Kritický však bude příští rok.

"Rok 2013 bude nejkritičtějším pro tento program. Nelze s ním už v podstatě nic dělat, nelze ho řešit," řekl Fiala.

Jedním z hlavních důvodů je fakt, že se v příštím roce scházejí takzvaná pravidla n+2 a n+3, která určují, kolik peněz musí být do konce roku odesláno a potvrzeno (certifikováno) ministerstvem financí. Pokud se to nepodaří, rozdíl v částce "propadá".

Pochybné projekty pozastaveny

Ministerstvo školství na konci srpna odeslalo do Bruselu odpověď na definitivní výsledky auditu.

Mezi přijatými opatřeními jsou například organizační změny, jedná se ale také například o převedení části prostředků z operačního programu jinam.

Jedna miliarda by měla jít do operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, který spravuje ministerstvo práce, další 1,6 miliardy bude zřejmě přesunuto v rámci samotného programu na projekty vysokých škol.

Náměstek ministra Michal Zaorálek zároveň přiznal, že kvůli problémům s čerpáním už byla podána více než tři trestní oznámení. Vyvození osobní odpovědnosti vedení úřadu se podle ministra Fialy ale nedočkáme.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková

Ve věku 84 let v pátek zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková. Zásadní měrou se zasloužila o vydání díla básníka Jiřího Ortena, věnovala se také literární tvorbě v terezínském ghettu.

Marie Rút Křížková se narodila v roce 1936 ve středočeském Miličíně. V roce 1968 absolvovala dálkově Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština ­ pedagogika, specializace literární historie. Působila jako učitelka, vychovatelka, odborná pracovnice v Památníku Terezín a Středočeské galerii v Praze. Za normalizace byla Křížková lesní dělnicí a třídičkou pošty. Své zážitky z té doby sepsala do díla Svědectví, které nemohlo být vysloveno. Mluvčí Charty 77 byla od února 1983 do ledna 1984.

Křížková má tři dcery. Jednou z nich je herečka a moderátorka Ester Janečková, která je nemanželským dítětem divadelního režiséra a dramaturga Oty Ornesta, staršího bratra Jiřího Ortena.

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy