Pět miliard z Bruselu prostě nevyužijeme, říká Fiala

Jakub Novák
4. 9. 2012 13:25
Za chyby v čerpání zaplatí Česká republika minimálně dalších 750 milionů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo školství nebude schopno vyčerpat z evropských fondů čtyři až pět miliard korun. "Nebude to ke škodě státního rozpočtu, prostě to nevyužijeme," řekl ministr školství Petr Fiala.

Za systémové chyby, ke kterým v čerpání peněz z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost došlo, potom Češi zaplatí 750 milionů až miliardu, dodal Fiala.

Tato částka přitom nemusí být konečná. Představuje pouze návrh české strany, se kterým Evropská komise může, ale nemusí souhlasit.

V prvním případě bude možné peníze využít ještě na jiné projekty. Pokud však Komise návrh odmítne a přijde se svým vlastním - pravděpodobně vyšším - peníze budou pro český stát definitivně ztracené.

A tím to nekončí - takzvané nezpůsobilé (z různých důvodů neproplatitelné) výdaje v projektech příjemců financovaných z veřejných rozpočtů představují částku asi 800 milionů.

Kromě těchto plošných korekcí budou u problematických projektů provedeny další, individuální. Částka tak může vyšplhat ještě výše.

Cílem "záchranných prací" na ministerstvu školství je zejména příprava pro hladké čerpání projektů v letech 2014 a 2015.

Kritický však bude příští rok.

"Rok 2013 bude nejkritičtějším pro tento program. Nelze s ním už v podstatě nic dělat, nelze ho řešit," řekl Fiala.

Jedním z hlavních důvodů je fakt, že se v příštím roce scházejí takzvaná pravidla n+2 a n+3, která určují, kolik peněz musí být do konce roku odesláno a potvrzeno (certifikováno) ministerstvem financí. Pokud se to nepodaří, rozdíl v částce "propadá".

Pochybné projekty pozastaveny

Ministerstvo školství na konci srpna odeslalo do Bruselu odpověď na definitivní výsledky auditu.

Mezi přijatými opatřeními jsou například organizační změny, jedná se ale také například o převedení části prostředků z operačního programu jinam.

Jedna miliarda by měla jít do operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, který spravuje ministerstvo práce, další 1,6 miliardy bude zřejmě přesunuto v rámci samotného programu na projekty vysokých škol.

Náměstek ministra Michal Zaorálek zároveň přiznal, že kvůli problémům s čerpáním už byla podána více než tři trestní oznámení. Vyvození osobní odpovědnosti vedení úřadu se podle ministra Fialy ale nedočkáme.

 

Právě se děje

před 4 minutami

James v 1300. startu v NBA dovedl Lakers k výhře nad Golden State

LeBron James odehrál 1300. zápas v základní části NBA a jubileum oslavil přesvědčivým vítězstvím Los Angeles Lakers 117:91 nad Golden State. Stále bez zraněného Anthonyho Davise domácí rozhodli už během první půle, úvodní čtvrtinu vyhráli o dvacet bodů a v poločase vedli 73:44. K triumfu si Lakers pomohli 60 doskoky proti 35 soupeřovým. James za 24 a půl minuty hry dal 19 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu.

Výsledky NBA:

Boston - Washington 111:110, Detroit - New York 90:109, Houston - Memphis 84:133, LA Lakers - Golden State 117:91, Miami - Atlanta 109:99, Milwaukee - LA Clippers 105:100, Minnesota - Phoenix 99:118, Sacramento - Charlotte 126:127.

Utkání Toronto - Chicago bylo odloženo.

před 28 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy