Míchači metanolové směsi se stížností proti vazbě neuspěli

ČTK ČTK
2. 12. 2014 11:04
Stížnost dvou mužů, kteří míchali metanolovou směs pro další prodej kontaminovaného alkoholu, proti doživotním trestům byla zamítnuta Nejvyšším soudem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Nejvyšší soud (NS) odmítl stížnosti Tomáše Křepely a Rudolfa Fiana proti prodloužení vazby. Zlínský soud údajným míchačům směsi kontaminované metanolem v květnu nepravomocně uložil doživotní tresty. Nejvyšší soud se ztotožnil s rozhodnutím o vazbě, řekl jeho mluvčí Petr Knötig. Na rozhodnutí upozornila Česká televize.

Krajský soud ve Zlíně vynesl rozsudky nad deseti obžalovanými v květnu. Nejtěžší tresty dostali právě Křepela ze Zlína a Slovák Fian, kteří podle obžaloby otrávenou směs míchali. Mnohaleté tresty soud za obecné ohrožení uložil i ostatním.

Křepela, Fian a pět distributorů směsi se odvolalo na místě, dva další podali odvolání později. Odvolací řízení u Vrchního soudu v Olomouci zatím neskončilo.

Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům klade za vinu osmatřiceti mrtvých a dalších devětasedmdesát intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím.

Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky z Řitky u Prahy Křepela opatřil na přelomu srpna a září 2012 pět tisíc litrů metylalkoholu i prostory v Opavě. Fianovi, který byl obchodním zástupcem Křepelovy firmy Carlogic, pak pomohl namíchat směs o objemu 10 tisíc litrů tvořenou metanolem a ze zbylé části etanolem.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy