Praha - Ministerstvo školství nechce riskovat spuštění kritizovaného operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, dokud nebudou vyřešeny všechny problémy.
"Nechceme riskovat, že se to spustí a za dva měsíce zase zastaví," řekl Aktuálně.cz zdroj blízký vyjednávání.
Podle náměstka Michala Zaorálka jsou dva měsíce, o které se má případné obnovení proplácení posunout, pouze "očekávanou procedurální záležitostí".
Jedním z klíčových témat jednání mezi Prahou a Bruselem jsou momentálně korekce a jejich výše - lidově řečeno otázka, o kolik peněz nakonec v důsledku zjištěných chyb přijdeme.
"Ministerstvo školství navrhlo finanční korekce na poskytnutých dotacích u individuálních pochybení příjemců. V oblasti systémových zjištění však Komise požaduje aplikování tzv. plošné finanční korekce," říká Hynek Jordán.
Zároveň dodává, že Česko nemůže do doby, než obdrží a vyhodnotí oficiální verzi závěrečné auditní zprávy navrhnout plošnou finanční korekci, protože by to bylo v rozporu s českou legislativou.
Zatím se tedy stále vedou diskuse nad výsledky předběžného auditu a jaké dopady to nakonec bude na český rozpočet mít.
"Recyklovaná" miliarda
Z neoficiálních jednání zástupci ministerstva školství předpokládají, že by konečná "ztráta" neměla překročit miliardu korun. Uvozovky jsou zde použity proto, že Brusel nabízí možnost investovat tuto částku do jiných projektů.
Prakticky by tak státní rozpočet sice musel tuto částku za chyby v projektech zaplatit, ale zároveň by Česko o tyto peníze definitivně nepřišlo a mohlo by je dát do nových projektů ve školství.
Je tak již téměř jisté, že ke ztrátě celé částky, která představuje více jak 50 miliard, nedojde. V této souvislosti také ministerstvo školství ve čtvrtek dementovalo zprávu Radiožurnálu, že by ministerstvo mohlo o všechny tyto prostředky přijít.
Příliš mnoho kritérií
Další věc, o níž ministerstvo vyjednává, je postup hodnocení projektů po jejich skončení, tedy v rámci hodnocení takzvané žádosti o platbu.
Po jednáních v Bruselu připravili zástupci ministerstva pro místní rozvoj manuál pro jednotlivé řídící orgány operačních programů.
V nich je však obsaženo tolik hodnotících kritérií, že je příslušný posuzovatel nemůže v rámci hodnocení "s čistým svědomím" podepsat. Vzhledem k množství projektů, které by tímto procesem musely projít, by to navíc představovalo problém i z hlediska personální kapacity.
Ministerstvo by uvítalo například možnost posunout hodnocení některých kritérií do pozdějších fází - například v rámci auditů.