TOP 09 a STAN se dohodly. Společnou kandidátku do eurovoleb povede Pospíšil

Domácí Radek Bartoníček Domácí, Radek Bartoníček
12. 2. 2019 9:57
TOP 09 a STAN se dohodly na společné kandidátce do květnových voleb do Evropského parlamentu. Koaliční smlouvu už podepsaly obě strany. "Představena společně s kandidáty bude příští týden na tiskové konferenci. Lídrem koaliční kandidátky je Jiří Pospíšil," uvedl na Twitteru místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.
Foto: Milan Bureš

Předseda TOP 09 a lídr pro evropské volby Jiří Pospíšil nechtěl zatím nic bližšího říkat. "Nezlobte se, opravdu nemůžu žádné podrobnosti sdělovat, protože jsme se na tom dohodli," tvrdil Aktuálně.cz 

Zároveň ale Pospíšil informaci Ženíška nepopřel, navíc už všechna dřívější jednání směřovala k tomu, že lídrem bude Pospíšil. "Myslíme si, že on je jako lídr nejvhodnější, a to mimo jiné proto, že je mezi voliči nejznámější," uvedl zdroj od Starostů a nezávislých. Ti budou mít na kandidátce jako dvojku europoslance Stanislava Polčáka, který je i předsedou Sdružení místních samospráv ČR. Dalším zástupcem STAN je Radim Sršeň, který je dlouholetý starosta Dolních Studének a místopředseda strany.

Samotný Pospíšil v úterý dopoledne vysvětloval svou strohost tím, že ještě probíhají poslední jednání. "Na kandidátce jsme se sice dohodli, takže je klíč, podle kterého jsou rozdělena místa. Ale pokud jde o jména a detaily, to chceme oznámit až příští týden na tiskové konferenci," dodal Pospíšil. Na dalších místech budou i zástupci menších regionálních stran či předseda Strany zelených Petr Štěpánek.

"Dohodli jsme se na tom v pátek minulý týden, kdy jsme vyřešili vše potřebné. Jsem velký optimista a věřím, že ve volbách uspějeme, protože na kandidátce jsou jasně proevropští kandidáti," řekl Aktuálně.cz Štěpánek.

Evropa jsme my

Jednání mezi TOP 09 a STAN probíhala delší dobu a nebyla bez problémů. Zatímco TOP 09 ještě tiskovou konferenci k eurovolbám neměla, Starostové a nezávislí už před několika dny svou část kandidátky částečně představili pod heslem "Evropa jsme my", když vystoupili se zástupci stran, s nimiž se na kandidatuře domluvili. Následně jednali s TOP 09 o tom, jak bude vypadat celková kandidátka, tedy už včetně lidí z TOP 09.

Jako problém se ukázala také kandidatura zelených, protože některým pravicovým politikům z TOP 09 se nelíbí, že i tato strana bude mít na kandidátce zastoupení. Nakonec ale i v tomto nastal smír, otázka je, jak dlouho vydrží.

"Bylo načase, aby v České republice vzniklo širší hnutí, které bude reprezentovat liberální, proevropský, ale také střízlivý postoj k EU a bude aktivně vystupovat k řešení problémů na regionální i mezinárodní úrovni. Nesmíme nechat nejen evropský prostor ovládnout zaryté odpůrce EU, křiklouny a populisty. Evropa jsme my, máme na výběr jen dvě cesty, být aktivní součástí evropského projektu, nebo chaos a rozpad, jak jej vidíme aktuálně například ve Velké Británii," říká předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

Štětina spolupráci odmítl

Mezi jasně prounijní kandidáty se řadí také europoslanec Jaromír Štětina, který založil hnutí "Evropa společně". "Naší snahou je pomoci udržet jednotu zemí Evropské unie a bránit ji proti vnitřním i vnějším útokům. Evropská unie je v ohrožení," avizoval. Mezi ním a duem TOP 09 - STAN ovšem spolupráce nebude. Štětina přitom v minulých volbách kandidoval za TOP 09, nedávno se ale od politiky této strany distancoval.

"Byli jsme požádání, abychom jako STAN zkusili diskusi moderovat. Musím se přiznat, že jeho reakce mě překvapila. Zkoušíme dát dohromady celý proevropský blok stran, které mají smysl. Pan Štětina výsledek jednání oznámil na Twitteru a bohužel možnou předvolební spolupráci odmítá," sdělil Polčák ČTK.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Utah se díky desáté výhře za sebou dostal do čela NBA

Basketbalisté Utahu zvítězili 116:104 nad Dallasem a připsali si desátou výhru za sebou. Jazz jsou tak už nejlepším celkem celé NBA, neboť v čele Západní konference vystřídali obhájce titulu Los Angeles Lakers. Ti těsně prohráli 106:107 ve Philadelphii, která vládne Východní konferenci. O výhře Sixers rozhodl střelou tři sekundy před koncem Tobbias Harris.

Výsledky NBA:

Atlanta - Brooklyn 128:132 po prodl., Charlotte - Indiana 106:116, Cleveland - Detroit 122:107, Golden State - Minnesota 123:111, Miami - Denver 82:109, New Orleans - Washington 124:106, Orlando - Sacramento 107:121, Philadelphia - LA Lakers 107:106, Phoenix - Oklahoma City 97:102, San Antonio - Boston 110:106, Toronto - Milwaukee 108:115, Utah - Dallas 116:104.

Další zprávy