Niedermayer chce, aby Češi vůči EU cítili emoci. Chystá se opět kandidovat za TOP 09

Ondřej Houska Ondřej Houska
21. 1. 2019 16:49
Ekonom Luděk Niedermayer chce za TOP 09 opět kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu. O tom, na jakém místě kandidátky skončí, rozhodne strana v pátek. V minulých eurovolbách v roce 2014 byl lídrem TOP 09, tehdy ještě jako nestraník. O první místo má ale tentokrát zájem i předseda strany Jiří Pospíšil, který je rovněž europoslancem.
Luděk Niedermayer.
Luděk Niedermayer. | Foto: Jakub Plíhal

"Přijal jsem nominace, mám jich docela dost. Určitě nebudu kandidovat za nikoho jiného než za TOP 09," prohlásil Niedermayer. Popřel tak spekulace, že by se do voleb mohl spojit s europoslanci Pavlem Teličkou, původně zvoleným za hnutí ANO, nebo Jaromírem Štětinou, který v Evropském parlamentu zastupuje TOP 09, ale pro letošní volby založil vlastní hnutí.

Niedermayer v pondělí spustil webovou stránku nazvanou Má Evropa. Na ní chce pomocí videí publikovat příběhy lidí, kteří se svěřují, co pro ně znamená Evropa. Podle europoslance je potřeba "říct nahlas, že je to dobře, že jsme součástí Evropské unie".

Jak si cení Evropy Svěrák či Holubová

Na webu zatím visí především zpovědi mladých lidí, kteří mluví o tom, jak si cení Evropy bez hraničních kontrol. Niedermayer na stránku pověsil i svůj rozhovor s režisérem Zdeňkem Svěrákem, v němž Svěrák mluví o evropanství.

Ze známých osobností Niedermayer chystá ještě herečku Evu Holubovou nebo ekonoma Tomáše Sedláčka. Jde mu ale prý především o to, aby přispívali naprosto neznámí lidé.

Europoslanec upozorňuje na průzkumy, podle kterých zhruba jen třetina Čechů podporuje členství Česka v EU. Přitom ale téměř 70 procent občanů tvrdí, že členství v unii je prospěšné například z hlediska vlivu na kvalitu života. "Nemá cenu upozorňovat, co vše díky EU máme. Lidé to vědí. Jde o emoci, kterou v lidech musíte vyvolat," tvrdí Niedermayer.

Podle něj je potřeba zvýšit oblíbenost unie u Čechů. Obává se, že pokud se to nestane, lidé snáze podlehnou těm, kteří prosazují vystoupení Česka z unie. "Připadá nám, jako by to, že patříme do Evropy, bylo něco samozřejmého. Vlastní chybou to ale můžeme ztratit," varuje europoslanec.

Svým projektem tak chce upozorňovat na to, že člověk se může cítit zároveň Čechem i Evropanem. Něco takového se přitom podle něj kvůli vlivu názorů politiků, jako je Václav Klaus, v Česku "nenosí".

Merkelová je pro Evropu nepostradatelná klidná síla, k moci nastupují populisté, říká Niedermayer

Obě největší klasické strany a ztratily, Martin Schulz nezafungoval jako dynamický lídr, říká europoslanec Jan Zahradil. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy