Dodavatelé ženou Prahu k soudu. Chtějí další miliardu za Blanku

ČTK ČTK
18. 2. 2016 10:00
Neproplacené faktury za tunel Blanka bude řešit soud. Firmy ČKD Praha DIZ a Inženýring dopravních staveb podaly žalobu, v níž se domáhají zhruba miliardy korun. Praha nároky firem neuznává. Blanka už vyšla na 43 miliard korun, tedy zhruba o deset miliard více, než bylo původně plánováno. V minulosti se kvůli ní odehrály dvě arbitráže. V obou případech soud Praze nařídil, aby firmám zaplatila.
Foto: Matej Slávik

Praha  - Firmy ČKD Praha DIZ a Inženýring dopravních staveb (IDS) podaly k rozhodčímu soudu žaloby na Prahu kvůli neproplaceným fakturám ohledně tunelu Blanka. Žalují město dohromady o zhruba miliardu korun.

Informaci potvrdil primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Praha podle náměstka nároky firem neuznává.

Arbitři budou řešit nárok firmy ČKD Praha DIZ, která žádá 778 milionů korun, IDS chce po Praze 263 milionů korun. Firmy dlouhodobě argumentují tím, že se jim zvýšily náklady s ohledem na průtahy kolem dokončení tunelu.

Problematická silniční stavba se po řadě odkladů otevřela vloni v září. Vyšla na 43 miliard korun, tedy zhruba o deset miliard více, než bylo původně plánováno. Kvůli Blance se v minulosti odehrály dvě arbitráže. Se stavební společností Metrostav o miliardové částky, s firmou IDS o stovky milionů. V obou případech soud firmám vyhověl.

Šestikilometrovým tunelovým komplexem každý den projede v průměru asi 60 000 aut. Doprava se po otevření tunelu zhoršila v Dejvicích a v Břevnově a na příjezdu od Strakonic. Z údajů z konce loňského roku vyplývá, že Blankou od jejího otevření projelo více než 4,3 milionu aut. Praha chystá pokračování v trase Povltavské ulice.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy