Hledají se dobrovolníci, kteří Pálavu zbaví zplanělé kytky. Dřív sloužila na barvení

Obrazem: I ve "středomořské" krajině Pálavy sněží. Objevte krásy vzácné přírody
Hlaváčky na jihovýchodních svazích Děvína (Národní přírodní rezervace Děvín).
Pastva v Soutěsce.
Zatopený strom, jeho koruna ční nad hladinu Novomlýnské přehrady.
Liščí vrch.
Foto: Profimedia.cz
ČTK Domácí ČTK, Domácí
22. 4. 2023 13:51
Správa chráněné krajinné oblasti Pálava a Český svaz ochránců přírody ONYX hledají dobrovolníky na letošní borytobraní. Jde o akci, při které se pod dohledem odborníků na ochranu přírody na svazích Děvína ručně vytrhává boryt lékařský, z nějž se kdysi získavalo indigo. Rostlina podle ekologů Pálavě výrazně škodí, protože vytlačuje cennou stepní flóru.

Boryt se používal při barvení tkanin, získávalo se z něj modré barvivo, takzvané nepravé indigo. Na Pálavě ale zplaněl a začal se nekontrolovaně šířit, a to především na jihovýchodně orientovaných bezlesých strmých svazích Děvína, kde vytlačuje například šalvěj etiopskou, pálavský klenot kosatec písečný nebo ozdobné kontinentální trávy kavyly. Na plochách s dominancí borytu neroste ze vzácných a ohrožených druhů téměř nic.

"Množství kvetoucích rostlin na svazích Děvína se postupně snižuje a ve srovnání s rokem 2015, kdy jsme s vytrháváním borytu začínali, ho výrazně ubylo," uvedl Jiří Kmet, ředitel správy CHKO Pálava. Zbavit se borytu není jednoduché, je třeba rostlinu po rostlině vytrhat. Důležité je trhat boryt během květu, aby se nestihl vysemenit, protože semena jsou schopna vyklíčit i po několika letech. Akci je tak třeba opakovat každoročně.

Veřejné borytobraní se letos chystat nebude, podle pořadatelů jde o organizačně náročnou akci. S většími skupinami se organizátoři domluví na individuálních termínech, jednotlivci se následně mohou připojit. Stejně jako loni pomohou břeclavští vězni, skautské oddíly, střední školy, soukromé firmy a nově také paraglidisté, kteří tam mají startovací plochu.

Foto: ČTK

Hlavní období pro likvidaci borytu je v první dekádě května, záležet ale bude především na počasí. Kontakty lze najít na webu, kontaktní osobou je Ivana Mariánková. Po dohodě lze pro dobrovolníky podle Pechouška zajistit dopravu, svačinu a po práci exkurzi spojenou s výkladem o zdejších přírodních zajímavostech.

Klenoty této jedinečné chráněné krajinné oblasti si můžete prohlédnout v galerii nahoře u článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy