FOTO Až přijde Amazon. Dobrovíz žije ve stínu skladů už teď

FOTO Až přijde Amazon. Dobrovíz žije ve stínu skladů už teď
První písemná zmínka o obci Dobrovíz pochází z roku 1238. Skutečný vznik vesnice se ale předpokládá již v období raného středověku.
Dnes leží na území podél osy RWY 06/24 Letiště Václava Havla.
"Od dob pobělohorských až do nedávné minulosti byla Dobrovíz nejbohatší obcí z panství Středokluky, především díky půdě. Například v roce 1713 bylo dle očité vizitace v Dobrovízi vlastněno 53 koní, 23 volů, 50 krav, 29 jalovic, 175 ovcí, 29 prasat." Zdroj: Wikipedie.
Kaple Panny Marie uprostřed obce.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Vojtěch Marek
3. 4. 2014 11:20
Podívejte se, jak vypadá obec, u které se firma Amazon chystá postavit obří velkosklad.

Za malou středočeskou vesnicí v polích nedaleko ruzyňského letiště má vyrůst další komerční stavba. Firma Amazon plánuje u Dobrovíze stavbu, jejíž rozloha se bude v podstatě rovnat ploše logistických hal, které zde již stojí.

Dopravní situaci má řešit stavba obchvatu a stavba má též přinést peníze do obecní pokladny.

Někteří místní obyvatelé se nicméně obávají, zda přítomnost obřího distribučního centra nenávratně nenaruší životní podmínky v jejich obci.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy