Praha - Ministr školství Josef Dobeš plánuje pro přijímání na střední školy stejnou změnu jako pro školy vysoké.
Stejně jako má státní maturita nahradit přijímací zkoušky na univerzity, plánuje ministr do budoucna zrušit i přijímací zkoušky na střední školy. Nahradit je mají celostátní testy, kterých se budou účastnit všechny děti v pátých a devátých třídách.
"Ideální termín pro ostré spuštění je červen 2013," řekl ministr Josef Dobeš. Na letošní říjen ministerstvo připravuje pilotní test srovnávacích zkoušek na stovce základních škol.
Podle Dobešova náměstka pro regionální školství Ladislava Němce nápad nahradit výsledky srovnávacích testů přijímací zkoušky uvítali i hejtmani, pod které střední školy spadají.
Úlohy z češtiny a matematiky (otevřete galerii):
"Nebude problém legislativně zakotvit, aby výsledky zkoušek byly podmínkou přijetí na střední školu," myslí si Němec.
Podle plánů ministerstva by ve finále měla vzniknout tak široká databáze testovacích úloh, která by umožnila učitelům zkoušet děti ze zadaných úloh i během roku. Děti samotné by si typové úlohy mohly zkoušet i samy doma.
"Chceme pro všechny předměty udělat jakéhosi "Bělouna" (sbírka úloh z matematiky, které se říká podle jejího autora, pozn.red.), jenže ještě lepšího a obsáhlejšího," dodal Tichý.
Úlohy z angličtiny a dalších předmětů (otevřete galerii):
Výzkumný ústav pedagogický na začátku ledna zveřejnil modelové úlohy srovnávacích zkoušek, kterými budou děti v pátých a devátých třídách základních škol povinně procházet. Na internetu teď o testech diskutují učitelé a další odborníci.
"Na základě diskuse budou tyto úlohy upraveny, indikátory dopracovány a následně bude obojí využito jako zadání pro firmu, která na základě výběrového řízení připraví národní srovnávací zkoušky," vysvětluje náměstek ředitele Výzkumného ústavu pedagogického Jaroslav Faltýn.
Podle ministra školství už budou testy pro základní školy, na rozdíl od státních maturit, probíhat výhradně přes internet, bez papírů.
Kolik přesně ale budou školy potřebovat, ministerstvo zatím nemá spočítáno. Jakou hodnotu bude mít zakázka na pořádání srovnávacích zkoušek, ministr nechce prozradit. "Proto děláme výběrové řízení, aby se podařilo cenu velmi významně stlačit dolů. Kdybych řekl odhad, tak ministerstvo poškodím."
Dobeš se zaručil pouze za to, že srovnávací zkoušky budou stát méně než pořádání státních maturit, které každoročně přijdou na 240 milionů korun.
Minísterstvo si od srovnávacích zkoušek hodně slibuje. Podle jejích výsledků, chce posílat do úspěšných škol více peněz. Srovnávací zkoušky bere i jako recept na strmý propad, který české děti zaznamenaly v mezinárodním srovnání PISA 2009, ve kterém si pohoršily nejvíce z celé Evropy.