České dítě hraje v loterii škol, nenaučí ho stejně

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
30. 1. 2011 5:45
Podle průzkumu nejlépe s potenciálem dětí pracují v Jihomoravském kraji
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Rodiče na jižní Moravě mají štěstí. Když odvádějí své dítě do školy, mají v tomto kraji největší šanci, že škola dostane z dítěte to nejlepší, čeho je schopné.

Společnost Scio zkoumala u stovek základních škol, jak lidově řečeno "umí učit". Na opačném pólu než Jihomoravský kraj skončila severní Morava. Dvě třetiny dětí tam umí méně, než by na základě svých schopností umět mohly.

"Porovnáváme výsledky testů z jednotlivých předmětů s výsledky testů z obecných studijních předpokladů. Z toho poznáme, že děti se stejnými předpoklady na různých školách dosahují jiných výsledků," říká Lenka Macháčková ze společnosti Scio.

Testy prošlo 39 tisíc žáků. Na 350 školách testovali znalosti a schopnosti žáků 6. tříd, tisícovka škol nechala otestovat žáky z devítek.

V závěsu za jižní Moravou jsou v efektivitě vzdělávání jižní Čechy, Zlínský či Pardubický kraj. Naopak neslavně skončily školy v Plzeňském či Moravskoslezském kraji.

Klíčový faktor učitel

Jak dopadlo srovnání škol v hlavních předmětech? V češtině dokázaly nejvíce využít předpoklady svých svěřenců školy v Jihomoravském kraji - přes 43 procent škol dovede dobře využít potenciál dětí. V Plzeňském kraji je takových škol jen necelých patnáct procent.

U matematiky je největší šance najít školu, kde dobře učí, v Jihočeském kraji. Zároveň je tam ale skoro stejně velká část škol, kde jsou výsledky naopak slabé. Průměrných škol je málo.

Podívejte se, jak se děti učí nové písmo: 

Jedna ze škol, kde dokážou děti naučit více než je průměr v republice, je břevnovská škola Jana Ámose Komenského. "Jak to děláme? Je to otázka celého systému. Samozřejmě klíčový je faktor je učitel, ale i kvalita školního vzdělávacího programu, kontrola nebo provázanost předmětů," říká ředitel školy Luděk Soustružník.

O metodě jsou pochybnosti

Obecné studijní předpoklady, na kterých Scio srovnání staví, v České republice nikdo jiný u dětí nezkoumá. Sledují například, jak dítě umí pracovat s informacemi, analyzovat je, vyhledávat je v textu, tabulce či grafu. Ne všichni experti se ale na takovém hodnocení shodnou a ne všichni ho mají za relevantní pro sestavování žebříčků kvalitních škol.

Odbornice na školskou problematiku i testování ve školství Jana Straková o metodě pochybuje. "Nikdo přesně neví, co test obecných studijních předpokladů měří, zda škola může hodnotu, které dítě dosáhne ovlivnit či ne.

Nevím, zda se posuzuje, jak škola umí pracovat s rodinným zázemím dítěte či znalostmi, které si přinese. Při hodnocení škol, podle takových nejasných kritérií bych byla opatrná," říká Jana Straková.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy