Do Prahy přijedou Obama a Medvěděv. Den D je 8. dubna

Martin Novák Martin Novák, Markéta Chaloupská, Roman Gazdík
24. 3. 2010 19:26
USA a Rusko tu podepíší novou dohodu o omezení strategických útočných zbraní
Obama, Medveděv a paní Medveděvová v Kremlu, červenec 2009.
Obama, Medveděv a paní Medveděvová v Kremlu, červenec 2009. | Foto: Reuters

Praha - Už je to prý definitivní. 8. dubna se v Praze budou psát dějiny.

Podle ruských tiskových agentur, které se odvolávají na zdroje v Kremlu, by právě v tento den měli do české metropole dorazit Barack Obama a Dmitrij Medvěděv, aby podepsali novou smlouvu o jaderném odzbrojení.

"V současné době jsou už všechny dokumenty potřebné k podpisu nové smlouvy o strategických útočných zbraních dohodnuty," citovaly nejmenovaného představitele Kremlu agentury ITAR-TASS, RIA Novosti a Interfax

Nicméně podle agentury Reuters Bílý dům zatím trvá na tom, že se Moskva a Washington ještě na odzbrojovací smlouvě úplně nedohodly a zbývá dořešit drobnosti.

"Ještě zbývají nějaké věci, které se musejí dořešit," uvedl ale později mluvčí Bílého domu Robert Gibbs. Podle něj proto spolu mají americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv v následujících několika dnech telefonicky hovořit. "Předjímám, že když budeme mít něco k podpisu, bude to v Praze," dodal Gibbs.

Dmitrij Medveděv a jeho americký protějšek Barack Obama by do Prahy měli dorazit ve čtvrtek 8. dubna, uvedlo ruské velvyslanectví. Velvyslanec předtím o plánované schůzce oficiálně informoval prezidenta Klause.

Český prezident s podpisem smlouvy v Praze podle ČTK souhlasí. Stejně se k věci staví i ministerstvo zahraničí. "Žádost přišla v noci na dnešek a my jsme s tím souhlasili," řekl Aktuálně.cz Jiří Beneš z tiskového oddělení ministerstva zahraničí.

Proč právě Praha?

Především proto, že tu Obama před rokem  - 5.dubna 2009 - přednesl svůj projev o budoucnosti světa bez atomových zbraní.

Kromě Prahy se jako o místu podpisu spekulovalo také o Bratislavě, kterou Medveděv začátkem dubna navštíví. Ve hře byl také Kyjev, ale ten Američané odmítli.

"Praha je místo, kde prezident pronesl svou řeč představující vizi zbrojní kontroly a nešíření jaderných zbraní loni na jaře. Podepsat smlouvu jsme tam chtěli vždycky," řekl AP činitel Obamovy administrativy.

Barack Obama tedy navštíví Prahu od svého zvolení už podruhé, zatímco Dmitrij Medveděv v české metropoli ještě nebyl.

Policie čeká na potvrzení

Českou policii zatím nikdo oficiálně nekontaktoval.

"Já o tom zatím vím pouze z médií, ale jsme schopni zajistit v relativně krátkou dobu jakékoliv bezpečnostní opatření," řekl Aktuálně.cz náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek.

Podle něj bude hlavně záležet na programu obou vysokých státníků. "Pokud by se schůzka odehrála v řádu několika hodin bez doprovodného programu, tak to bude samozřejmě jednodušší," dodal náměstek.

Podle mluvčího prezidia Jaroslava Ibeheje nikdo zatím ani oficiálně nekontaktoval ochrannou službu policie.

Na čem se domluvili

Nová smlouva má nahradit smlouvu o omezení stavu strategických zbraní (START) z roku 1991, jejíž platnost vypršela v prosinci.

Vyjednání nového dokumentu trvalo téměř rok; Moskva a Washington se totiž dlouho rozcházely v některých bodech smlouvy. Rusko žádalo, aby se smlouva týkala všech jaderných hlavic a jejich strategických nosičů (raket, ponorek a bombardérů), zatímco USA se chtěly soustředit hlavně na rozmístěné zbraně.

Obama a Medveděv se společně zavázali k likvidaci částí svých arzenálů jaderných hlavic na jednání v Moskvě loni 6. července.

Tehdy se domluvili, že sníží počet jaderných hlavic na nosičích na 1500 až 1675 kusů na každé straně a počet nosičů na 500 až 1100.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy