Jaderná smlouva Ruska a USA může být podepsána v Praze

Zahraničí Zahraničí
3. 2. 2010 14:34
Podpis dohody je naplánován na březen nebo duben
Obama a Medveděv při jednáních v New Yorku
Obama a Medveděv při jednáních v New Yorku | Foto: Reuters

Praha - Rusko a Spojené státy by mohly podepsat novou smlouvu o odzbrojení v Praze. To by znamenalo druhou návštěvu Česka pro amerického prezidenta Baracka Obamu a první pro ruského prezidenta Dmitrije Medveděva.

Podle nejmenovaného zdroje  z Kremlu navrhly Prahu jako místo podpisu USA a Rusko nic nenamítá.

"Moskva tento výběr neodmítla," citovala tento zdroj agentura RIA Novosti. "Smlouva bude pravděpodobně podepsána v nějaké třetí zemi."

Dohoda měla být původně hotová už v prosinci a i tehdy se spekulovalo o Praze. Nakonec se však jednání protáhla. Podpis v Praze by měl pro Obamu zvláštní symbolismus. Bylo to právě na jeho dubnové návštěvě Česka, kdy představil svůj plán na svět bez jaderných zbraní.

Nová úmluva, která má nahradit dohodu START I, sníží počet hlavic jaderných arzenálů USA a Ruska na 1500 až 1675 kusů a množství nosičů jaderných zbraní na 500 až 1000.

Plánovaným datem podpisu je nyní březen či duben.

"Text je obecně hotov, zbývají nějaké menší rozpory," prohlásil poradce ruského prezidenta Sergej Prichodko.

Podpisu smlouvy v prosinci zabránily různé názory na to, jakým způsobem snížení jaderných arzenálů verifikovat. Další kolo jednání odstartovalo tento týden v pondělí.

Kancelář prezidenta České republiky podle ČTK v tuto chvíli žádné informace o tom, že by se smlouva měla podepsat v Praze, nemá.

Podle Jana Beneše z tiskového oddělení ministerstva zahraničí se ani na ministerstvo nikdo s oficiální žádostí neobrátil. "Nemáme ani informaci o tom, že by se tak stalo u nějakého jiného subjektu České republiky," řekl Beneš.

Žádné informace o tom nemá ani ambasáda USA v Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy