Do léta zrušíme 10 tisíc automatů, slíbil Babišův náměstek

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 10. 4. 2014 15:55
Podle Závodského se dosud odnímání licencí neúměrně vleklo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Karel Toman

Praha - Ministerstvo financí v 1500 správních řízeních rozhoduje o zrušení 10 tisíc herních automatů.

Podle náměstka ministra Ondřeje Závodského, který je zodpovědný za oblast hazardu a loterií, by tato herní zařízení měla zmizet do léta.

Ke konci letošního března evidoval resort takřka 59 tisíc technických herních zařízení. Resort také připravuje nový loterijní zákon, který by zlegalizoval internetové sázení a zavedl kartu hráče.

"V současné době se ministerstvo potýká s výrazným problémem. Tím je proces odnětí licencí k provozu VLT, kdy obec na svém území jejich provoz zakázala. Týká se to přes deseti tisíc výherních automatů, které jsou v 1500 správních řízeních. Jejich doba se neúměrně vleče," prohlásil náměstek Závodský, podle nějž ministerstvo už udělalo určitá manažerská opatření, aby se proces urychlil.

"Některé obce musely dosud na povolení čekat až dva roky," uvedl ministr Andrej Babiš (ANO).

"Do léta veškerá započatá řízení z povrchu země zmizí. Zmizí i pololegálně provozované přístroje, které jsou provozovány v rozporu s vůlí obcí," doplnil náměstek Závodský.

Kromě toho chystá resort zcela nový zákon o loteriích, který chce do vlády poslat do konce letošního roku. Platit by pak měl od 1. ledna 2016. Díky němu by stát na daních vybral až o 716 milionů korun více.

Výraznou změnu čeká hlavně internetové sázení, které je nyní podle Závodského částečně povolené a zároveň částečně zakázané. "Navrhujeme internetové sázení zlegalizovat, zregulovat a hlavně zdanit," prohlásil náměstek Závodský.

Babiš: Největší příznivec hazardu je Kalousek

Změnit by se měly i sazby u jednotlivých typů her. "Herní přístroje s vyššími sociopatickými následky budou více zdaněné, sazby zatím nemáme stanovené," naznačil Závodský s tím, že konkrétní čísla nyní sdělovat nebude. Nová norma má také omezit reklamu na sázkové a loterijní společnosti, podle názoru resortu by měla být méně dostupná osobám mladším 18 let.

Na ministerstvu nyní vzniká speciální elitní kontrolní tým, který bude více dohlížet nad některými druhy hazardu, například na kasina či technická zařízení. V současnosti resort bojuje hlavně s takzvanými kvízomaty. "Ve spolupráci s policií plánujeme v následujících týdnech velký zátah proti těmto nelegálním přístrojům," upozornil Závodský.

Podle Babiše má hazard velké negativní dopady na společnost. "Ročně stovky lidí páchají sebevraždy. Má také výrazný dopad na zničené rodiny a vztahy," poznamenal ministr a jednoho ze svých předchůdců v čele resortu, Miroslava Kalouska z TOP 09, označil za největšího příznivce hazardu.

"Ten v rozporu s rozhodnutím předsednictva KDU-ČSL (jejímž byl tehdy členem - pozn. ČTK) povolil některým českým firmám internetové sázení. To se ukázalo jako problém, protože stát kvůli tomu čelí arbitrážím od firem, které toto povolení nedostaly," podotkl ministr Babiš.

Jako příklad uvedl Casino Kartáč, které se s ministerstvem soudí o 5,5 miliardy korun. Pražský soud však už dvě z jeho pěti žalob zamítl.

Kalousek se proti kritice ohradil. Řekl, že byl prvním ministrem financí, který začal hazard omezovat. Babišova slova označil za "plky".

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy