Kvízomaty neprojdou, varuje Babiš před obcházením zákona

Ekonomika Ekonomika
27. 3. 2014 12:55
Pokud jsou naplněny základní znaky charakterizující loterie a jiné podobné hry – vklad, náhoda a možnost výhry –, jednoznačně dochází k nelegálnímu jednání.
Kvízomat
Kvízomat | Foto: Ministerstvo financí

Praha – Obcházení zákona o loteriích neprojde. „K boji s nelegálním hazardem využijeme veškeré dostupné nástroje, protože stát přichází o nemalé daňové příjmy,“ varoval ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Někteří podnikatelé totiž obcházejí městský či obecní zákaz provozovat automaty na jejich území. Zavádějí například takzvané kvízomaty: Jde o běžný automat, který se ale na začátku hry ptá na triviální otázku. Provozovatel se tím snaží tvářit, že hru neurčuje náhoda.

„Pokud jsou však naplněny základní znaky charakterizující loterie a jiné podobné hry – vklad, náhoda a možnost výhry –, jednoznačně dochází k nelegálnímu jednání,“ říká Babiš. Toto jednání může být podle ministerstva posouzeno jako správní delikt či trestný čin.

V případě trestného činu hrozí provozovateli trest odnětí svobody v délce až deset let. „Provozovatele nelegálního hazardu nehodláme v žádném případě tolerovat, jsme připraveni přitvrdit v jejich postizích,“ dodává Ondřej Závodský (KDU-ČSL), náměstek ministra financí pro oblast hazardu a majetku státu.

Dalším problémem je obcházení regulace zařízeními na bázi internetu, která prostředím připomínají hernu, ale oficiálně působí pod záštitou internetové kavárny, kdy sázky plynou do zahraničí. Zahraniční sázkové kanceláře nemají povolení k provozování loterií a jiných podobných her. Podle ministerstva hrozí sázejícím vysoká pokuta a zároveň jim nemusí být vyplacena případná výhra nelegálním provozovatelem.

Povinná registrace a limity

Ministerstvo chystá i zpřísnění loterijního zákona. Kdo chce sázet hazardní hry nebo hrát na videoterminálech, bude se muset zaregistrovat a prokázat občanským průkazem. "Nebude tak moci hrát ten, kdo třeba neplatí výživné. Systém bude k dispozici i těm, kteří se dobrovolně léčí, aby jim ve chvíli slabosti hru znemožnil,“ plánuje Závodský.

Povinná registrace má platit pro klasický i internetový hazard. Centrální monitoring má začít od roku 2016, současně s ním stát pustí na český trh zahraniční sázkařské či herní společnosti působící na internetu. Tím kromě dohledu nad společensky škodlivým jevem pomůže i státní pokladně. Dnes jí utíká až miliarda korun ročně na sázkách, které hráči pošlou do zahraničí. Přeshraniční sázení v současnosti stojí mimo zákon, a není možné ho tím pádem danit.

Chystaná novela loterijního zákona má také od příštího roku omezit sumu, kterou lze najednou prosázet na videoterminálech. Výše sázek je dnes regulovaná jen na klasických herních automatech, zatímco na videoloterijních zařízeních lze pořád prosázet až 250 tisíc za hodinu.

"Nově půjde o limit dvou korun na jednu sázku, když je přístroj v restauracích, pěti korun v hernách a padesátikorunu v kasinech,“ vypočítává Závodský.

Vyšší daň podle škodlivosti

Od roku 2016 pak má chystaná novela loterijnímu byznysu zvýšit daň a rozdělit ho do pásem podle společenské škodlivosti.

Jednoduše: nejškodlivější formy budou odvádět nejvyšší daně - což podle informací Hospodářských novin dopadne právě na herní automaty. Naopak sázení na šťastná čísla nebo výhru sportovního týmu zůstane v nejmírnějším pásmu. ČSSD před volbami slibovala zvýšení současné dvacetiprocentní daně o jeden až dva procentní body. V případě blikacích automatů však půjde o zásadnější zvýšení.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy