Kvízomaty neprojdou, varuje Babiš před obcházením zákona

Ekonomika Ekonomika
27. 3. 2014 12:55
Pokud jsou naplněny základní znaky charakterizující loterie a jiné podobné hry – vklad, náhoda a možnost výhry –, jednoznačně dochází k nelegálnímu jednání.
Kvízomat
Kvízomat | Foto: Ministerstvo financí

Praha – Obcházení zákona o loteriích neprojde. „K boji s nelegálním hazardem využijeme veškeré dostupné nástroje, protože stát přichází o nemalé daňové příjmy,“ varoval ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Někteří podnikatelé totiž obcházejí městský či obecní zákaz provozovat automaty na jejich území. Zavádějí například takzvané kvízomaty: Jde o běžný automat, který se ale na začátku hry ptá na triviální otázku. Provozovatel se tím snaží tvářit, že hru neurčuje náhoda.

„Pokud jsou však naplněny základní znaky charakterizující loterie a jiné podobné hry – vklad, náhoda a možnost výhry –, jednoznačně dochází k nelegálnímu jednání,“ říká Babiš. Toto jednání může být podle ministerstva posouzeno jako správní delikt či trestný čin.

V případě trestného činu hrozí provozovateli trest odnětí svobody v délce až deset let. „Provozovatele nelegálního hazardu nehodláme v žádném případě tolerovat, jsme připraveni přitvrdit v jejich postizích,“ dodává Ondřej Závodský (KDU-ČSL), náměstek ministra financí pro oblast hazardu a majetku státu.

Dalším problémem je obcházení regulace zařízeními na bázi internetu, která prostředím připomínají hernu, ale oficiálně působí pod záštitou internetové kavárny, kdy sázky plynou do zahraničí. Zahraniční sázkové kanceláře nemají povolení k provozování loterií a jiných podobných her. Podle ministerstva hrozí sázejícím vysoká pokuta a zároveň jim nemusí být vyplacena případná výhra nelegálním provozovatelem.

Povinná registrace a limity

Ministerstvo chystá i zpřísnění loterijního zákona. Kdo chce sázet hazardní hry nebo hrát na videoterminálech, bude se muset zaregistrovat a prokázat občanským průkazem. "Nebude tak moci hrát ten, kdo třeba neplatí výživné. Systém bude k dispozici i těm, kteří se dobrovolně léčí, aby jim ve chvíli slabosti hru znemožnil,“ plánuje Závodský.

Povinná registrace má platit pro klasický i internetový hazard. Centrální monitoring má začít od roku 2016, současně s ním stát pustí na český trh zahraniční sázkařské či herní společnosti působící na internetu. Tím kromě dohledu nad společensky škodlivým jevem pomůže i státní pokladně. Dnes jí utíká až miliarda korun ročně na sázkách, které hráči pošlou do zahraničí. Přeshraniční sázení v současnosti stojí mimo zákon, a není možné ho tím pádem danit.

Chystaná novela loterijního zákona má také od příštího roku omezit sumu, kterou lze najednou prosázet na videoterminálech. Výše sázek je dnes regulovaná jen na klasických herních automatech, zatímco na videoloterijních zařízeních lze pořád prosázet až 250 tisíc za hodinu.

"Nově půjde o limit dvou korun na jednu sázku, když je přístroj v restauracích, pěti korun v hernách a padesátikorunu v kasinech,“ vypočítává Závodský.

Vyšší daň podle škodlivosti

Od roku 2016 pak má chystaná novela loterijnímu byznysu zvýšit daň a rozdělit ho do pásem podle společenské škodlivosti.

Jednoduše: nejškodlivější formy budou odvádět nejvyšší daně - což podle informací Hospodářských novin dopadne právě na herní automaty. Naopak sázení na šťastná čísla nebo výhru sportovního týmu zůstane v nejmírnějším pásmu. ČSSD před volbami slibovala zvýšení současné dvacetiprocentní daně o jeden až dva procentní body. V případě blikacích automatů však půjde o zásadnější zvýšení.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy