Předčasné jarní teploty. Někde byla i nejteplejší únorová noc v historii měření

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz
11. 2. 2024 10:59
Naprostá většina měřicích stanic v zemi dnes zaznamenala rekordně teplou noc ze soboty na neděli, uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na Facebooku. Na některých místech meteorologové naměřili nejteplejší únorovou noc v historii měření. Pod nulu neklesla teplota ani v nejchladnějších mrazových lokalitách.
Noc ze soboty na neděli byla rekordně teplá. Ilustrační obrázek.
Noc ze soboty na neděli byla rekordně teplá. Ilustrační obrázek. | Foto: Shutterstock

Teploty se dnes ráno pohybovaly nejčastěji mezi šesti a jedenácti stupni Celsia, uvedli meteorologové. Chladněji bylo jen ojediněle. "Naprostá většina stanic zaznamenala rekordně teplou noc na neděli, a některé i nejteplejší únorovou noc," píše ČHMÚ.

Jako příklad uvádí stanici v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku, která měří 110 let a dnes v noci na ní zaznamenali teplotu 9,9 stupně Celsia, čímž byl o 0,8 stupně pokořen dosavadní rekord z roku 2001.

Na únor neobvykle vysoké teploty byly v České republice i v několika předchozích dnech. V pátek rekordy padly na čtvrtině ze 165 stanic, které fungují alespoň 30 let. V sobotu byla dosavadní maxima pro 10. únor překonána zhruba na třetině stanic, přičemž na třech místech se teplota dostala nad 15 stupňů Celsia.

Neděle už tak vysoké teploty zřejmě nepřinese. Odpolední maxima budou podle předpovědi mezi sedmi až jedenácti stupni Celsia, na východě Česka může být až 13 stupňů. Na většině území očekávají meteorologové déšť nebo přeháňky, odpoledne a večer na Šumavě ve výšce nad 1000 metrů budou srážky smíšené nebo sněhové.

V důsledku dalších srážek budou dnes znovu stoupat hladiny některých toků. V povodí horního Labe a horní Moravy až po Moravskou Sázavu očekávají hydrologové překročení druhého, tedy prostředního stupně povodňové aktivity.

 

Právě se děje

Další zprávy