Dluh "Topolánkovy" VAE, věčný příběh

(ina)
17. 5. 2006 14:30
Praha - Političtí soupeři opozičního lídra Mirka Topolánka mají roky jasno: nejslabším místem šéfa ODS je starý dluh společnosti VAE, v níž kdysi působil.
Za mřížemi? Pouze na podporu kubánských disidentů.
Za mřížemi? Pouze na podporu kubánských disidentů. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Novináři tak poslední rok dostávají do své redakční pošty pravidelně přísun nových informací, které mají dokazovat, že je kandidát na post předsedy vlády zapletený do podezřelého vypořádání dluhu.

Všechny dosavadní informace se však ukázaly jako nevěrohodné. Jako například ta, že Topolánek neoprávněně prodal akcie VAE, které byly zastavené.

Policie celou kauzu opakovaně prověřovala a dosud nedospěla k závěru, že by Topolánek nebo kdokoli další z firmy VAE pochybil.

Nejnovější anonym: Bylo to trestné

Nejnovější podezření, kterým se po anonymním udání zabývá protikorupční služba, hovoří o tom, že se Topolánek dopustil poškozování věřitele, když prodal svůj podíl ve firmě.

Topolánek prodal 70 kusů zaknihovaných akcií za 2,5 milionu korun, které podle svých slov použil na pořízení rozlehlého bytu v Praze 6. Policie ale nyní prověřuje, jestli Topolánek nepoškodil věřitele, když výnos z akcií použil pro soukromé účely místo toho, aby jím byl splacen dluh VAE.

Protikorupční jednotka nicméně na dotazy Aktuálně.cz popřela, že by vyšetřování bylo už tak daleko, aby se dalo mluvit o případném obvinění.

"Případ se prověřuje, obvinění zatím nepadlo," zní stanovisko protikorupční služby.

Mirek Topolánek tvrdí, že jej policejní aktivita nijak nepřekvapila. "Tyto zprávy máme také. Opakovaně jsem ale zdůraznil, že v této kauze nebyl porušen žádný zákon a vše bylo zcela transparentní, což lze snadno dokázat," uvedl Topolánek.

Historie jedné výbušné pohledávky

Jak vůbec dluh VAE vznikl?

Firma, v níž měl Mirek Topolánek čtvrtinový podíl, si v únoru 1999 půjčila u První městské banky 67,5 milionu korun na převzetí tepelného hospodářství v Kroměříži. Podnikatelský záměr ale nevyšel a firma z úvěru splatila jen část, 53 milionů. I s úroky bance dál dlužila 15,9 milionu.

Foto: Jiří Kropáček

Po krachu První městské banky přecházejí v prosinci 2000 její pohledávky na hlavní město Prahu. Dluh VAE převzal magistrát v ceně 11,9 milionu.

Firma nabízí splátkový kalendář, ale město nepřijímá a pohledávku prodala firmě BB Cash za 5,5 miliónu korun. Magistrát později prohlásil, že na celé operaci netratil.

"Prodejem za nižší cenu nám ztráta nevznikla, protože nás zajímala cena za všechny prodané pohledávky z PMB dohromady. Teoreticky jsme mohli vymáhat od VAE celých 16 milionů, ale rada města tehdy usoudila, že prodej za 5,5 milionů je odpovídající," uvedla před rokem a půl v Hospodářských novinách zástupkyně ředitele magistrátu Zdena Javornická.

Dluh nakonec od BB Cash získala společnost Eltodo, která s VAE spolupracovala na energetických zakázkách a působil v ní bývalý čelný politik ODS Jan Koukal.

Mf Dnes před pár týdny informovala, že Eltodo umazalo společnosti VAE část z celkového téměř šestnáctimilionového dluhu. Na konci roku 2004 tak VAE firmě dlužila už jen 7,3 milionu. "Existuje dohoda o splácení dluhu, kterou plníme," citovala Mf Dnes předsedu představenstva a ředitele VAE Zdeňka Hilla.

 

Právě se děje

Další zprávy