Dluh ČSSD probral exekutory, vrhli se na Altnera. Do té doby o nich nebylo slyšet

Marek Pokorný Marek Pokorný
19. 4. 2016 13:56
Peníze po bývalém právním zástupci ČSSD chce stát, advokátní komora i advokát, který odkoupil jeho dluh. I když jsou jejich pohledávky staré vesměs několik let, exekutoři vydali exekuční příkazy až poté, co Zdeněk Altner uspěl ve sporu s ČSSD, která mu má zaplatit 337 milionů korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Rozsudek soudu, který řekl, že ČSSD má zaplatit svému bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi za jeho služby 337 milionů korun, vyprovokoval k aktivitě tuzemské exekutory.

Na to, že Altner čelí exekucím za zhruba dvacet milionů korun, upozornili jako první sociální demokraté, kteří jsou s ním ve sporu. A jak nyní deník Aktuálně.cz zjistil, tak všechny zmíněné exekuční příkazy byly vydány právě až poté, co soud poslední březnový den rozhodl o tom, že ČSSD má Altnerovi zaplatit 337 milionů korun.

Nejrychlejší Plášil

Nejrychlejší byl exekutor pro Prahu 7 Vladimír Plášil. Ten vydal exekuční příkaz ještě tentýž den, jen několik hodin po verdiktu. Plášil začal po Altnerovi vymáhat pohledávku ve výši 23 tisíc korun, kterou po něm má Česká advokátní komora.

Pohledávka vznikla v souvislosti s Altnerovým vyloučením ze stavovské komory v roce 2010. "Nezaplatil pokutu a náklady kárných řízení," uvedla mluvčí komory Iva Chaloupková.

Většinu z požadovaných 15 milionů (dalších několik milionů jsou náklady exekutorů) po Altnerovi chce stát. Především finanční úřady a zdravotní pojišťovna. Celkem jde podle informací Aktuálně.cz nejméně o 14 exekucí. Šestimilionovou pohledávku vůči němu má pak advokát Jan Vondráček. Ten v dražbě odkoupil pohledávku, kterou měl za Altnerem podnik Osan.

Začalo to v Osanu

Altner byl v devadesátých letech konkurzním správcem zkrachovalého Osanu, který byl předrevolučním obchodníkem s nářadím. Altner Osan podle věřitelů připravil nesmyslnými žalobami o stovky milionů korun - ty vyplatil spřáteleným advokátům na odměnách. Poté, co soud na nátlak věřitelů Altnera odvolal z funkce, nový správce podal na Altnera žalobu a soud následně vynesl pravomocný verdikt, že má část vyvedených peněz vrátit zpět.

Altner totiž vymyslel neuvěřitelnou konstrukci: Osan se počátkem devadesátých let zapojil do celostátních zápočtů, kdy si podniky navzájem umazávaly dluhy. Altner to ale neuznal a podal přes třicet tisíc žalob na tyto již zaplacené či započtené pohledávky. Za každou žalobu ale musel zaplatit soudní poplatek 525 korun a minimálně stejně vysokou odměnu advokátům. Žaloval i faktury na pár desítek korun.

Těsně předtím, než jej soud odvolal, Altner většinu pohledávek prodal za milion korun slovenské firmě Ecomedia. Ta vzápětí žaloby stáhla a požádala o vrácení soudních poplatků - při téměř dvaceti tisících žalobách tak dostala deset milionů korun. Právě za toto měl vrátit pět milionů korun jako způsobenou škodu.

Sám neplatí, co mu soud přikázal

Altner ale i přes pravomocný rozsudek nezaplatil, a pohledávku proto odkoupil advokát Vondráček, který ji začal vymáhat. "Je to pravomocně uznaná pohledávka z titulu odpovědnosti správce konkurzní podstaty za škodu," potvrdil Vondráček.

Sám Altner s médii nekomunikuje. Jeho syn Patrik Altner ale uvedený případ zpochybňuje. "Nevím o tom a myslím, že to není pravda," uvedl. Podle něj byl jeho otec jako konkurzní správce naopak velmi úspěšný a po jeho odchodu zůstalo Osanu na účtech 120 milionů korun. Reportér Aktuálně.cz nicméně uvedený rozsudek viděl.

Sám Altner přitom čelí v souvislosti se svým působením na pozici konkurzního správce dvěma trestním řízením - na Slovensku stojí před soudem za maření konkurzu ve firmě, kde byl správcem. A v Česku pak za zpronevěru takřka milionu korun, opět v konkurzu, kde byl správcem.

Proč nevymáhali dříve?

To, proč nevymáhali exekutoři dlužné sumy dříve, se deníku Aktuálně.cz nepodařilo zjistit. Ani s jedním se mu nepodařilo mluvit - redaktor buď ztroskotal na telefonním automatu, nebo na tom, že jej sekretariát odmítal na exekutora přepojit. A to s odůvodněním, že redakce není účastníkem řízení.

Podle mluvčího exekutorské komory Petra Vorlíčka to, že vydané exekuční příkazy mají datum až po zmíněném 31. březnu, ale neznamená, že by exekutoři pohledávky dříve nevymáhali.

"V minulosti jeho majetkové poměry prověřili ze všech stran a podnikli spoustu kroků, které možná nebyly tak vidět. Co našli a patřilo panu Altnerovi, postihli. Jeho oficiální majetek ovšem nestačil k uspokojení všech dluhů," uvedl Vorlíček. Když pak ale exekutoři zjistili, že se změnila situace a Altner má pravomocnou pohledávku vůči ČSSD ve výši 337 milionů, začali okamžitě konat. "Což je jejich právo a současně povinnost," podotkl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy