Divocí koně z Prahy dorazili do mongolské stepi

Pavel Baroch
18. 7. 2012 11:41
Čtyři koně Převalského z pražské zoo zvládli přepravu do země svých předků
Vypuštění koní v národním parku Gobi B.
Vypuštění koní v národním parku Gobi B. | Foto: Jaroslav Šimek, Zoo Praha

Praha/Bulgan - Čtveřice koní Převalského zvládla dlouhou a náročnou cestu z Prahy do Mongolska a v noci vyběhla do stepi v národním parku Gobi B.

Pražská zoologická zahrada tak úspěšně pokračuje v navracení posledních divokých koní na Zemi do jejich pravlasti. První transport se čtyřmi převaláky dorazil do Mongolska před rokem.

"Všichni tady na místě jsme dílem nadšení, dílem dojatí. Pro Mongoly je kůň Převalského důležitým zvířetem a jeho návrat do původní vlasti pro ně má symbolický význam. Pro Zoo Praha znamená úspěšný transport důkaz, že se nám daří naplňovat poslání zoologických zahrad," vzkázal z mongolského národního parku Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

Právě pražská zahrada má velkou zásluhu na tom, že se podařilo koně Převalského zachránit před úplným vyhubením. Z volné přírody totiž na konci 60. let minulého století tato zvířata úplně zmizela, teď se zase vracejí zpět.

„Na klisnách byla znát únava z dlouhého transportu - vždyť v bednách strávily zhruba 35 hodin. Některé mají po cestě drobné oděrky, jinak se ale jeví zdravotně v pořádku," popsal Bobek.

Pobyt v aklimatizační oboře

Anežka, Spela, Xara a Greta nyní stráví nějaký čas v aklimatizačním výběhu, který má rozlohu zhruba 40 hektarů.

Do Mongolska letěli koně stejně jako loni vojenským letadlem CASA. Cestu podle ředitele Bobka snášeli dobře.

Přistání letounu Casa se vzácným nákladem v Mongolsku.
Přistání letounu Casa se vzácným nákladem v Mongolsku. | Foto: Jaroslav Šimek, Zoo Praha

Po přistání na nezpevněné ploše letiště v Bulganu následovalo naložení transportních beden na nákladní auta a pak cesta dlouhá asi 200 kilometrů do parku Gobi B. Přeprava nakonec trvala déle, jízdu navíc pozdržela závada na jednom z náklaďáků.

"Vzduch měl přes den teplotu zhruba 30 stupňů Celsia, chovatelé koně chladili pomocí houní nasáklých vodou, kterými překrývali transportní boxy," uvedla ve zprávě o průběhu transportu pražská zoo.

Klisny nakonec dorazily do mongolského národního parku uprostřed noci. Vzápětí vyběhly z beden do aklimatizační obory.

Od loňska žije v Mongolsku první čtveřice koní Převalského z Prahy, tři klisny a jeden hřebec. Dvěma klisnám se už narodila hříbata.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Po zřícení části obytného domu u Miami se pohřešuje 51 lidí, řekla místní činitelka televizi CNN. Podle starosty počet obětí pravděpodobně naroste.

Další zprávy