Pražští koně Převalského mají v Mongolsku první hříbě

Pavel Baroch
7. 6. 2012 11:30
Cassovia porodila dceru, další dvě klisny jsou březí, blíží se porod číslo dvě
Foto: Petr Jan Juračka

Praha/Ulánbátar - Skupina pražských koní Převalského, které pražská zoologická zahrada loni převezla do Mongolska pro posílení tamní populace posledních divokých koní na Zemi, se rozrostla o prvního potomka.

Klisna Cassovia porodila hříbě, svou dceru. Další dvě klisny jsou navíc březí, porod Korduly očekávají mongolští ochranáři každým dnem.

"Blíží se první výročí samostatného českého transportu koní Převalského do Mongolska a my jsme k němu dostali ten nejhezčí dárek," řekl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Pražská zahrada hrála před desítkami let klíčovou roli při záchraně koně Převalského před uhynutím, v Praze je i mezinárodní plemenná kniha tohoto vzácného zvířete.

První samostatný transport

Vloni uskutečnila první český samostatný transport čtyř koní Převalského do jejich pravlasti v mongolské rezervaci Khomiin Tal, kde se klisny Kordula, Lima, Cassovia a hřebec Matyáš úspěšně zabydlili.

Klisna Cassovia, která v Mongolsku bez komplikací porodila první hříbě, se narodila 26. srpna 2006 v košické zoologické zahradě. Jejím otcem je pražský hřebec Xeron, který byl do Košic umístěn v srpnu 2005 v rámci chovného programu.

Loňský transport vojenským letounem Casa vyšel na více než milion korun, které zaplatili státní instituce i soukromí sponzoři. Pražská zoo sice před lety poslala do Mongolska už čtyři divoké koně, ovšem jako součást mezinárodních projektů.

Stáda potřebují posilovat

Ty v posledních letech ustaly, protože chybí peníze. Stáda zachráněných koňů Převalského v Mongolsku přitom potřebují stále doplňovat, protože jejich populace nejsou ještě dostatečně silné.

Ředitel zoo Miroslav Bobek by chtěl letos do Mongolska poslat dalších několik "převaláků".

Vyhubení v 60. letech

Původně žila stáda koně Převalského nerušeně na stepích a pouštích Mongolska a Číny. Pak je začali lovit pastevci, protože byli konkurenty jejich stád.

Až do druhé poloviny 19. století znali koně právě jen tito pastevci. Divokého koně pro svět objevil v roce 1879 carský důstojník Nikolaj Převalský. Na konci 60. let byli koně Převalského v přírodě vyhubení, i když práce na jejich záchraně se rozběhly už dříve.

V pražské zoo se jen do roku 1988 narodilo na 150 hříbat.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Pojďte do ZOO.

 

Právě se děje

Další zprávy