Divák nemusí nadávat u televize, může se zapojit do debaty, popisuje Filip Horký nový pořad DVTV

Iveta Čížová
27. 2. 2017 16:16
Internetová televize DVTV rozšiřuje svůj obsah o pravidelné živé vysílání nového pořadu DVTV Forum. Moderovat ho bude Filip Horký, který už na tomto publicistickém kanále působí jako videoreportér. Host ve studiu bude hlavně odpovídat na otázky diváků, kteří je mohou pokládat online skrze sociální sítě. Tam se už týden shromažďují dotazy na prvního hosta, kterým bude šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, reagovat je ale možné i během vysílání. Pořad bude každé úterý od 20:00 nabízet Aktuálně.cz.
TOP 09 je jedinou stranou, která vylučuje spolupráci s hnutím ANO, říká Miroslav Kalousek. | Video: Filip Horký

Čeká vás první živé vysílání nového pořadu DVTV Forum. Jak byste popsal tento formát?

Záměrem je dát lidem prostor. Chceme, aby se ptali na to, co je zajímá a na co jim chybí odpovědi. Spousta lidí má zajímavější dotazy než novináři, kteří už jsou někdy v jakési bublině. Diváky možná budou zajímat jiné věci a s editorem Filipem Víchem se budeme snažit, aby těch dotazů bylo zodpovězeno co nejvíce. Já se samozřejmě budu doptávat a usměrňovat to.

Kdy a jakou cestou mohou diváci pokládat dotazy?

Chtěli bychom k tomu využít všechny základní sociální sítě. Zatím je cesta skrze Facebook, Twitter a speciální formulář, který najdete na webu DVTV. Taky koketujeme s tím, že bychom použili Instagram. Lidi nemají limitováno, dokdy se mohou ptát. Mohou reagovat i v průběhu vysílání na to, co uslyší. Kolegové budou neustále monitorovat sociální sítě a vybírat nejzajímavější dotazy. Předpokládám, že ne vždycky se nám to podaří mít tak jednoznačně uzavřené, abychom po skončení jednoho vysílání oznámili hosta toho následujícího. Možná tak lidi nebudou mít vždy celý týden na kladení dotazů, ale budeme se snažit, aby toho času bylo co nejvíce.

Chcete se zaměřovat na nějaká konkrétní témata?

Na začátek se snažíme mít co nejatraktivnější a nejzajímavější témata. Soustředíme se na to, aby to mělo sílu. Nemělo by to být čistě politické, ale chceme, aby šlo o aktuální témata nebo abychom tam měli dostatečně zajímavá jména. Budeme se snažit zareagovat na to, co se v tu chvíli děje, a aby to nebyl jen magazín, ale také zpravodajství. 

Hosty tedy budou známé tváře?

Základní myšlenka je dostat tam zajímavé hosty, kteří ne vždycky odpovídají na dotazy lidí, například herce nebo vrcholové sportovce. To jsou dlouhodobé cíle a dlouho rozjednaná jména. Pak jsou lidi, kteří jsou vzácní, ale rozhovory dávají. Další výběr hostů bude záviset na aktuálních událostech, to znamená, pokud budeme řešit kandidaturu na prezidenta, tak pozveme někoho, kdo k tomu má co říci. 

Co by podle vás měl pořad přinést divákům?

Já bych chtěl, aby někdo, kdo nadává u televize a rozčiluje se, na co se to ten blbec ptá, že ho to nezajímá a chce slyšet odpověď na něco jiného, mohl přestat nadávat a zeptal se na to, co chce slyšet. V žádném případě nedovolíme nadávky a urážky, to ať si lidi dělají v hospodě, ale chceme otevřít diskusi na témata, která lidi zajímají. To je to, co bychom chtěli v ideálním případě přinést.

Inspirovali jste se podobnými pořady?

Já mám pocit, že tyhle pořady mají tradici kdekoli ve světě. Ať už to byl Hydepark v ČT, nebo předvolební vysílání amerických stanic Town Hall Debate, kde měli lidé taky možnost se ptát. Není to něco extrémně nového, spíš se snažíme využít těch možností, co máme, a toho, že to máme nakoukané ze zahraničí i z domova. V porovnání s klasickou televizí máme výhodu, že nemusíme naplnit celou plánovanou hodinu. Když to bude nuda a budeme cítit, že je téma vyčerpané, můžeme to ukončit dříve. 

Chystá DVTV také další projekty?

DVTV bude využívat nové studio, které v tuto chvíli vzniká v newsroomu vydavatelství Economia. Díky tomu nabídneme nejen nové pořady, ale zároveň i v lepším prostředí, aby měl divák i vizuální zážitek. To vytvoří novou část DVTV, nebude to čistě o rozhovorech, i když zůstanou základním kamenem. To je i důvod, proč se tým DVTV rozšiřoval.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy