Díra v zákoně: Vyzrazení informací NATO nelze potrestat

Veronika Lehovcová Suchá Pavel Baroch, Veronika Lehovcová Suchá
5. 2. 2009 11:10
Informace NATO jsou tajné i pro obhájce
Foto: NATO

Praha - Nikdo, kdo vyzradí tajné informace Severoatlantické aliance, nemůže být nyní v Česku potrestán, ačkoli oficiálně za to hrozí až osm let vězení.

Současné zákony totiž nedovolují tajné informace NATO použít u soudu jako důkaz, nemohou se s nimi seznámit ani obhájci. Takový proces by podle české ústavy nemohl být spravedlivý.

Přesně do této situace se dostal Městský soud v Praze, a proto dnes přerušil trestní stíhání zaměstnance ministerstva obrany Jiřího Táborského, který měl podle policie vynést z ministerstva obrany dokumenty NATO označené stupněm důvěrné. Chtěl je předat východočeské podnikatelce Lucii Pohorelcové. I její stíhání bylo zastaveno.

Policie předání dokumentů na jaře 2006 zabránila. Oba byli na schůzce v kavárně zatčeni a později obviněni z ohrožení utajované skutečnosti. O celém případu jako první informoval deník Aktuálně.cz.

"Pokud bychom proces zahájili, mohl by samotný soud porušit zákon o utajovaných skutečnostech," vysvětlil předseda senátu Lubor Vrba.

Soudu se navíc nepodařilo najít advokáty, kteří by měli příslušnou prověrku a certifikát Národního bezpečnostního úřadu. "Česká advokátní komora ani Národní bezpečnostní úřad takovými informacemi nedisponují," řekl soudce.

Rozhodnout musí Ústavní soud

O případu teď bude muset rozhodnout Ústavní soud.

Ústavní soudci už podobný problém jednou řešili. Zákon o utajovaných skutečnostech totiž dříve nedovoloval u soudu projednávat ani informace podléhající státnímu utajení. Konstatovali tehdy, že advokát je i tak vázán mlčenlivostí a že zde nebezpečí nehrozí. Provedení takového důkazu u soudu je pak možné s vyloučením veřejnosti.

Po vstupu do NATO se ale problém vrátil. Zákon o utajovaných skutečnostech zavedl pojem utajované informace cizí moci, a s těmi se smí kromě speciáně prověřených lidí seznámit výhradně nejvyšší ústavní činitelé a ministr zahraničí.

Promlčení nehrozí

Jiří Táborský a Lucie Pohorelcová se tak k soudu vrátí nejdříve za několik měsíců, až ústavní soudci rozhodnou.

Promlčení trestného činu nehrozí. "Doba, po kterou bude Ústavní soud rozhodovat, se do promlčecí lhůty nezapočítává," řekl soudce Vrba.

Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek uvítal, že bylo trestní stíhání Lucie Pohorelcové zastaveno, i když zdůvodnění soudu ho překvapilo. Hynek tvrdí, že se podnikatelka "namočila" do případu spíše z neznalosti než z nějakého úmyslu.

"Ani nevěděla, že se k těm dokumentům dostala nelegálně, jen neznala úřední proces," řekl Aktuálně.cz Hynek. Dodal, že v odborných kruzích se o kauze vědělo a obecně panovalo rozčarování nad tím, že Pohorelcová byla ve vazbě a skončila až před soudem.

 

Právě se děje

Další zprávy