Dienstbier chce být prvním místopředsedou ČSSD

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 4. 11. 2014 15:59
Bohuslav Sobotka by raději ve funkci viděl Milana Chovance, volba proběhne na březnovém sjezdu strany.
Jiří Dienstbier
Jiří Dienstbier | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier bude kandidovat na post statutárního místopředsedy sociální demokracie. Na jarním sjezdu největší parlamentní strany by se o funkci mohl utkat se svým vládním kolegou a ministrem vnitra Milanem Chovancem nebo bývalým šéfem poslanců ČSSD Jeronýmem Tejcem, o nichž se ve straně mluví jako o možných kandidátech.

"Je pravda, že jsem dostal tři nominace na třech okresních konferencích v posledních dnech," řekl ČTK Dienstbier.

"Jsem připraven především přispět k reformě, oživení sociální demokracie. Především budu usilovat o to, aby se doopravdy naplnilo to vnitrostranické referendum, a to zejména v prvním bodě, a to aby se změnilo rozhodování při sestavování kandidátek, aby to byl opravdu demokratický proces a všichni členové měli možnost se k tomu vyjadřovat," uvedl k tomu, co chce prosazovat.

Současný premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka má ale o obsazení funkce jinou představu. "Na pozici prvního místopředsedy ČSSD bych rád viděl Milana Chovance. Je to týmový hráč, sociální demokracii nerozděluje, ale spojuje, a mohu počítat s jeho pomocí při potřebných reformách, které chci v ČSSD prosadit,“ řekl Sobotka Právu.

O místo druhého muže ČSSD by se Dienstbier mohl utkat s Tejcem, který chce do vedení strany kandidovat, a Chovancem, jehož řada spolustraníků vidí jako kandidáta na statutárního místopředsedu.

Volební sjezd ČSSD se uskuteční 13. a 14. března příštího roku v pražském Kongresovém centru. Křeslo předsedy bude obhajovat premiér Bohuslav Sobotka, s největší pravděpodobností bez protikandidáta.

 

Právě se děje

Další zprávy