Rok poté: "Sobotkovi zrádci" se chystají na velký návrat

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
24. 10. 2014 6:30
Tři účastníci schůzky s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech se nyní chtějí vrátit do vedení sociální demokracie.
Michal Hašek
Michal Hašek | Foto: Vojtěch Marek

Praha - V neděli uplyne přesně rok od chvíle, kdy se na zámku v Lánech tajně sešli Miloš Zeman a špičky sociální demokracie, aby dojednali konec Bohuslava Sobotky v čele strany. Takzvaný lánský puč prakticky rozmetal vedení ČSSD ve chvíli, kdy strana jen těsně vyhrála parlamentní volby před hnutím ANO a chystala se sestavovat vládu.

Z pětice, která se konspirační schůzky účastnila, si vysoký post ve stranické hierarchii udržel pouze Milan Chovanec, který jako jediný setkání potvrdil a u části sociálních demokratů si tím vysloužil nelichotivou přezdívku “dvojitý zrádce”. Michal Hašek, Jeroným Tejc, Jiří Zimola i Zdeněk Škromach se po nepovedeném tlaku na Sobotkovu rezignaci zdáli být vyřízeni.

Po roce je ale vše jinak - nejlepší pozici sice drží Chovanec, o post prvního místopředsedy strany se však na jaře podle všeho střetne s dalším pučistou Jeronýmem Tejcem. A bez šancí na průnik mezi špičky strany není ani hejtman Zimola.

Raketový vzestup Milana Chovance

Foto: Ministerstvo vnitra

Milan Chovanec, který včas přešel na Sobotkovu stranu, si jako jediný z účastníků schůzky udržel místo ve vedení strany. Post místopředsedy sice dal k dispozici, ale novopečený premiér Sobotka po něm tehdy odchod nevyžadoval. Naopak Chovance odměnil křeslem ve vládě - plzeňský hejtman se stal ministrem vnitra -, na které se původně počítalo právě s Tejcem.

Teď si Chovanec myslí na post prvního místopředsedy. A podle hlasů ze strany má velmi dobrou šanci. Pro Chovance mluví kromě podpory ze strany premiéra několik věcí - v úřadu si nevede špatně a nemá za sebou žádné výraznější problémy.

Navíc uspěl v komunálních volbách, když ČSSD v Plzni dokázala získat post primátora. Chovancovi hraje do karet ještě jeden důležitý fakt, a sice že je z české organizace. “Sjezd vždy vyvažuje. Předseda je z Moravy, Čechy budou chtít svého člověka na prvního místopředsedu,” domnívá se stranický zdroj.

Nenápadný Jeroným Tejc

Foto: Ludvík Hradilek

Někdejší předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc čekal po lánském puči do poslední chvíle, zda se situace v ČSSD nepřikloní na jeho stranu. Souboj se Sobotkou ale prohrál - strana šéfa vlády podpořila, Tejc opustil vedení klubu a přišel o možné místo ve vládě.

Na rozdíl od ostatních pučistů se ale nestáhl z celostátní politiky. V prosinci byl zvolen šéfem ústavně-právního výboru a v kuloárech se považuje za téměř jisté, že na jaře vyzve Chovance v boji o prvního místopředsedu. “Nejspíš to bude poměrně vyrovnaný souboj,” odhaduje další z vlivných sociálních demokratů.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Sám Tejc kandidaturu zatím oficiálně potvrdit nechce, podle informací deníku Aktuálně.cz už ale byl vyjednávat v některých regionech a podporu v krajích mu začal vyjednávat i další z účastníků schůzky Zdeněk Škromach. “Nedomlouval jsem se s ním na tom,” odmítá spolupráci Tejc.

Politik z jižní Moravy má tu výhodu, že pochází z velkého kraje, který má na sjezdu tradičně důležitý vliv. Část straníků navíc jeho soupeři Chovancovi nezapomněla roli, jakou v lánském puči sehrál, a nelíbí se jim ani jeho příliš rychlý postup.

Z druhého tábora ale zaznívá přesvědčení, že strana si zvolí bezpečnější a stabilní variantu. “Na záda nám dýchá Babiš, potřebujeme vypadat jednotně. Myslím, že Tejce nikdo vyloženě nezavrhuje, ale Chovanec se jeví jako stabilnější možnost,” popisuje vysoce postavený sociální demokrat.

Ústup Michala Haška

Foto: Vojtěch Marek

Situace jednoho z nejvýraznějších politiků ČSSD se po lánské schůzce nejevila růžově. V listopadu byl donucen rezignovat na místopředsedu strany, o několik měsíců později si musel vybrat mezi postem hejtmana a poslance. Hašek se rozhodl složit poslanecký mandát a stáhl se do jihomoravského regionu. Jak potvrdil, na stranickou funkci se kandidovat nechystá.

Podceňovat jihomoravského hejtmana by ale podle jeho spolustraníků bylo předčasné. Krátce poté, co opustil Sněmovnu, Hašek obhájil vedení Asociace krajů a dál si upevňuje svoji pozici v regionu. “V tuto chvíli nemá kam spěchat. Počká si, až v příštích volbách obhájí funkci hejtmana,” domnívá se člen ČSSD.

Opevněný hejtman Jiří Zimola

Foto: Ludvík Hradilek

Tak trochu schován za hlavními tvářemi seděl na zámku v Lánech i jihočeský hejtman a poslanec Jiří Zimola. Fakt, že nebyl nejvýraznější tváří pokusu o převrat, mu však paradoxně může pomoci. Zimola se podobně jako Hašek stáhl do regionu - poslanecký mandát složil a skončil i v předsednictvu a výkonném výboru strany.

V zákulisí se nyní mluví o tom, že by mohl kandidovat na řadového místopředsedu strany. Zazářil v komunálních volbách - ČSSD v Nové Bystřici, kde Zimola dlouhá léta starostoval, získala téměř 50 % všech hlasů. V Českých Budějovicích strana skončila druhá a navíc se v kraji povedlo získat dvě senátorská křesla.

V jižních Čechách už se rozběhly nominace na krajského předsedu a Zimola zatím nemá žádného vyzyvatele. V případné volbě na jarním sjezdu mu můžou pomoci hlasy hejtmanů, případně i Haška.

Prezidentské ambice Zdeňka Škromacha

Foto: Ludvík Hradilek

Lánská schůzka nejvíce uškodila dalšímu z místopředsedů Zdeňku Škromachovi. Kdysi vlivný sociální demokrat po skandálu rezignoval na post místopředsedy, jako důvod však uvedl špatný volební výsledek.

Před několika měsíci Škromach oznámil, že zvažuje kandidaturu na prezidenta, a v posledních týdnech začal objíždět regionální straníky. Podle svých slov tam vyjednává podporu pro Jeronýma Tejce na prvního místopředsedu, o svých případných ambicích například na post řadového místopředsedy ale mlží.

“Podpořím každého, kdo podpoří mě při prezidentské kandidatuře,” nastiňuje, proč vyjednává Tejcovi hlasy. Z rozhovorů se straníky však vyplývá, že velkou podporu se svým nápadem ale nemá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy